Değişik düzeylerde aflatoksin içeren yemlerle beslenen tavşanların performansları üzerine bir çalışma
- Tez No: 50382
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÖZTÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV oz Bu çalışmada, düşük düzeylerde kullanılan aflatoksin Bfin (AFBj) uzun süreler içerisinde tavşanların performansları ve metabolik işlevleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla hayvanların canlı ağırlık değişimleri, yem tüketimleri, yemden yararlanma oranları ve patolojik değişiklikler esas alınmıştır. Denemede Yeni Zelanda ırkı hayvanlar kullanılmış olup Ç. Ü. Z. F. Araştırma ve Uygulama Çiftliğinden sağlanmıştır. Çalışmada 0, 10, 20 ve 30 ppb/ gün dozları kullanılmış, denemenin son iki ayı içerisinde dozlar 3 katına çıkarılmışytır. Deneme süresince bütün gruplardan rutin aralıklarla kan örnekleri alınarak, SGOT, SGPT, ALK P ve AFP düzeyleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study was deseigned to determine the effects of different low levels of AFB] on body weight changes, feed consumption, feed conversion efficiency.and pathologycal alterations of rabbits. Four different levels of AFB] was used in the feed for this aim. Animal materials used in the study was New Zeland genotyps which were obtained from Ç.Ü.Z.F. Research and demonstration farm. There were four groups of animals and 0, 10, 20 and 30 ppb.AFBj were used during six months and in the last 2 months period the doses were tripled in the feed. During the experiment, blood samples were taken from all groups and analysed for SGOT, SGPT, ALC.P and AFP. In the analyses of muscles tissues the toxin accumulation was ascertained in any all groups.