Vibration analysis and fault detection of a faulty slider crank mechanism
Arızalı bir krank biyel mekanizmasının titreşim analizi ve arıza tespiti
- Tez No: 1017881
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, pistonlu kompresörlerde kullanılan krank–biyel mekanizmasına ait biyel kolunda meydana gelen hasarın, sistemin titreşim davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Biyel kolu, krank–biyel mekanizmasının en kritik elemanlarından biri olup, yapısal bütünlüğünde meydana gelen bozulmalar sistemin titreşim karakteristiğinde belirgin değişimlere neden olabilmektedir. Dinamik davranışa ait tepkilerin ölçülmesi ve bu tepkilerdeki değişimlerin belirlenmesi, kestirimci bakım kapsamında arıza tespitinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma kapsamında, biyel kolu üzerinde farklı hasar senaryoları oluşturularak sistemin dinamik davranışı ve titreşim karakteristikleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sistem yanıtları çeşitli yöntemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu yöntemler arasında zaman ve frekans uzayındaki yanıtların yanı sıra, kestirimci bakım uygulamalarında yaygın olarak kullanılan çeşitli istatistiksel metotlara da başvurulmuştur. Model, MSC ADAMS yazılımı kullanılarak oluşturulmuş olup, çoklu cisimler dinamiği ve sonlu elemanlar yaklaşımı birlikte kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, biyel kolundaki hasarın erken teşhisi için titreşim analizinin etkin bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, bakım süreçlerinde kestirimci bakım stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı ve dinamik simülasyon programlarının kestirimci bakım teknolojilerine sunduğu katkı ve faydaları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of damage occurring in the connecting rod of the slidercrank mechanism used in reciprocating compressors on the vibration behavior of the system is investigated. The connecting rod is one of the most critical components of the slider-crank mechanism, and degradations in its structural integrity can lead to significant changes in the vibration characteristics of the system. Measuring the dynamic responses and detecting variations in these responses play a crucial role in fault detection within the scope of predictive maintenance. Within the scope of this study, different damage scenarios were introduced on the connecting rod, and the dynamic behavior and vibration characteristics of the system were analyzed. Based on the obtained results, system responses were compared using various methods. These methods include responses in the time and frequency domains, as well as several statistical techniques commonly employed in predictive maintenance applications. The model was developed using MSC ADAMS software, in which multibody dynamics and finite element approaches were combined. The findings indicate that vibration analysis can be an effective method for the early detection of damage in the connecting rod. Furthermore, this study aims to contribute to the development of predictive maintenance strategies in maintenance processes and to demonstrate the contributions and benefits of dynamic simulation software to predictive maintenance technologies.