Güneş ve rüzgar hibrit sisteminde enerji yönetimi
Energy management in a solar and wind hybrid system
- Tez No: 1017914
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Sakarya'nın Geyve ilçesinde yer alan bir fabrikanın enerji ihtiyacının sürdürülebilir kaynaklardan karşılanması amacıyla, güneş enerjisinin yetersiz kaldığı durumlarda rüzgar enerjisiyle desteklenen hibrit bir enerji sistemi tasarımı ele alınmıştır. Temel hedefler: Güneş ve rüzgar enerjilerinin hibrit biçimde entegre edilerek fabrikanın günlük elektrik ihtiyacının sürekli ve verimli bir şekilde karşılanması, Enerji üretiminin yetersiz kaldığı zamanlarda, özellikle acil durum ekipmanları (asansör, güvenlik sistemleri, kritik makineler vb.) için batarya sistemleri üzerinden kesintisiz enerji sağlanması, Yıllık üretim, maliyet analizi ve enerji yönetimi için gerekli yazılım ve kodlamaların gerçekleştirilmesiyle sistemin teknik ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi.
Özet (Çeviri)
This study addresses the design of a hybrid energy system for a factory located in the Geyve district of Sakarya, with the aim of meeting its energy demand through sustainable resources. In cases where solar energy is insufficient, the system is supported by wind energy. The main objectives are to integrate solar and wind energy in a hybrid manner to continuously and efficiently meet the factory's daily electricity demand; to provide uninterrupted power through battery systems for emergency equipment (such as elevators, security systems, and critical machinery) during periods when energy production is insufficient; and to technically and economically evaluate the system by performing annual production, cost analysis, and the necessary software development and coding for energy management.