Mathematical modeling of gas-fired combi boilers
Gaz yakıtlı kombi cihazlarının matematiksel modellemesi
  1. Tez No: 1017944
  2. Yazar: ÇORUH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin ve hükümetlerin zorlu talepleri, su ısıtma sektörünü sürekli olarak şekillendirmektedir; bu da yeni yüksek verimli kombiler içeren geniş bir ürün portföyünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada hem merkezi ısıtma hem de kullanım sıcak suyu ısıtması için kullanılan çift fonksiyonlu ısıtma cihazlarının matematiksel modellemesi hem kararlı durum (steady-state), hem de kararsız durum (transient) için yapılmıştır. Kararlı durum analizlerinde LMTD ve e-NTU teknikleri kullanılmış, farklı Nusselt sayısı korelasyonlarının modele olan etkileri araştırılmıştır. Kararsız durum analizlerinde ise sistemin ısı transferi davranışını modelleyen 5 farklı kısmi diferansiyel denklem sonlu farklar metoduyla ayrıklaştırılarak çözülmüş, sonuçlar MATLAB programı ile hazırlanan bir arayüz aracılığıyla izlenmiştir. Bu matematiksel model fiziksel kombi sisteminin iki farklı dijital ikizinin oluşturulmasını sağlamıştır. Ayrıca çalışmada modele Oransal İntegral Türevsel Denetleyici (Proportional Integrative Derivative, PID) ve Model Öngörülü Kontrol (Model Predictive Control, MPC) olmak üzere iki farklı kontrol algoritması entegre edilmiş, bu algoritmalar optimize edilerek performansları karşılaştırılmıştır. Geliştirilen matematiksel model deneysel olarak doğrulanmıştır. Doğrulama çalışması sonucunda toplam ısı transferi sapması kararlı durum için %1.64, kararsız durum için %0.7 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The demanding demands of technology and governments are constantly shaping the water heating sector, resulting in a broad product portfolio of new, high-efficiency combi boilers. In this study, mathematical modeling of dual-function heating devices used for both central heating and domestic hot water heating was performed for both steady-state and transient conditions. LMTD and e-NTU techniques were used in the steady-state analyses, and the effects of different Nusselt number correlations on the model were investigated. In the transient analyses, five different partial differential equations modeling the heat transfer behavior of the system were discretized and solved using the finite differences method. The results were monitored through an interface developed in MATLAB. This mathematical model enabled the creation of two different digital twins of the physical combi boiler system. Furthermore, two different control algorithms, Proportional Integrative Derivative Control and Model Predictive Control, were integrated into the model, and these algorithms were optimized, and their performances were compared. The developed mathematical model was validated experimentally. As a result of the validation study, the total heat transfer deviation was calculated as 1.64% for the steady state and 0.7% for the unsteady state.