OPTIMIZING GRAPH NEURAL NETWORKS FOR BRAIN TUMOR DETECTION USING MODEL PRUNING TECHNIQUES
BEYİN TÜMÖRÜ TESPİTİ İÇİN ÇİZGE SİNİR AĞLARININ MODEL BUDAMA TEKNİKLERİ KULLANILARAK OPTİMİZE EDİLMESI
  1. Tez No: 1017957
  2. Yazar: ABDUSSAMAT SAIDBURKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÇAKIR YENİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), tıbbi tanının önemli bir parçası olan beyin tümörlerini tespit etmek için kullanılır. Derin öğrenme modelleri, özellikle Evrişimli Sinir Ağları (CNN'ler), etkili olduklarını kanıtlamış olsalar da, beyin bölgeleri arasındaki topolojik bağlantıları simüle etmede sıklıkla başarısız olurlar. Grafik Sinir Ağları (GNN'ler), MRI verilerini grafikler olarak görüntüleyerek güçlü bir alternatif sunar. Ancak GNN'ler hesaplama açısından zorlayıcıdır ve kaynakların sınırlı olduğu tıbbi ortamlarda kullanımlarını kısıtlamaktadır. Bu proje, Br35H ve Beyin Tümörü Sınıflandırması (MRI) veri setlerini kullanarak beyin tümörü sınıflandırması için verimli bir GNN tabanlı çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır. Konsept, MRI görüntülerini süperpiksel yöntemleri kullanarak grafik yapılarına dönüştürmeyi ve hesaplama karmaşıklığını en aza indirmek için model budama tekniklerini kullanmayı içermektedir. Bu çalışma, öncelikle L1-Yapılandırılmamış Budama ve Yapılandırılmış Budamanın model boyutu, çıkarım süresi ve sınıflandırma doğruluğu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma, budama yaklaşımlarının GNN modellerinin bellek ayak izini önemli ölçüde azaltırken, iyi bir teşhis doğruluğunu koruduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Bu makale, budama algoritmalarının karşılaştırmalı analizini yaparak, gerçek zamanlı teşhis için gelişmiş GNN modellerinin uç cihazlarda kullanılmasına olanak tanıyan tıbbi yapay zeka alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Imaging (MRI) is one of the techniques used for brain tumor detection and thus supports medical diagnosis, playing this role for a long time. Deep learning models, particularly Convolutional Neural Networks (CNNs), are effective; nonetheless, they remain unable to appreciate the topological interrelations of brain regions. On the other hand, Graph Neural Networks (GNNs) present themselves as a compelling option for representing MRI data as graphs. Nevertheless, due to the high computational requirements, the application of GNNs in resource-constrained medical settings is limited. Our project aims to provide an efficient GNN-based framework for brain tumor classification utilizing the Br35H and Brain Tumor Classification (MRI) datasets. The concept entails transforming MRI images into graph structures using superpixel methods and pruning models to reduce computational complexity. This study looks primarily at the effects of L1-Unstructured Pruning and Structured Pruning on model size, inference time, and classification accuracy. This study explores how pruning techniques can significantly reduce the memory required by GNN models, while maintaining their high diagnostic accuracy. It's a valuable addition to medical AI, showing a comparative analysis of pruning algorithms that enables the deployment of advanced GNN models on small edge devices for quick, real-time diagnoses.