Hemşirelerin kanıta dayalı tutumlarının periferik intravenöz kateter uygulamasına ilişkin bilgi düzeyine etkisi
The effect of nurses' evidence-based attitudes on their knowledge level regarding peripheral intravenous catheter placement
- Tez No: 1017958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Araştırma, hemşirelerin kanıta dayalı tutumlarının periferik intravenöz kateter uygulamasına ilişkin bilgi düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ocak- Haziran 2025 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi'nde poliklinik, ameliyathane, psikiyatri, çocuk servislerinde ve yoğun bakım üniteleri dışındaki servislerde çalışan 286 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan Hemşirelerin Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelerin Periferik İntravenöz Kateter Uygulamasına İlişkin Bilgi Düzeyleri Formu ve Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği formlarından yararlanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Bağımsız Gruplarda t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Welch testi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %45,8'i 30-41 yaş aralığında, %95,8'i kadın olduğu, %45,5'inin 5-9 yıl arasında mezuniyet süresine, %43,4'ünün 5-9 yıl çalışma deneyimine sahip olduğu, %91,3'ünün lisans mezunu olduğu görülmüştür. Hemşirelerin %60,5'i PİK uygulamasına yönelik eğitim aldığı ve %80,4'ünün PİK uygulamalarına ilişkin güncel rehberleri takip ettiği belirlenmiştir. Hemşirelerin Periferik İntravenöz Kateter Uygulamasına İlişkin Bilgi Düzeyleri puan ortalamalarının 51,46±3,91, Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği toplam puan ortalamalarının 45,78±3,64 olduğu görülmüştür. Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği alt boyutları incelendiğinde, İnanç Alt Boyutunun 30,33±3,52, Uygulama Niyeti Alt Boyutunun 9,27±1,79, Hemşirelikle İlgili Duygular Alt Boyutu puan ortalamasının 6,19±2,16 olduğu görülmüştür. Hemşirelerin Periferik İntravenöz Kateter Uygulamasına İlişkin Bilgi Düzeyleri ile Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Yapılan basit doğrusal regresyon analizinde, bilgi düzeyinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutum üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (F=0,335, p=0,563). Hemşirelerin kanıta dayalı tutumlarının periferik intravenöz kateter uygulamasına ilişkin bilgi düzeyine etkisinin olmadığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, rehberlerin klinik uygulamaya aktarılmasını sağlayacak sürekli ve uygulamalı hizmet içi eğitimlerin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of nurses' evidence-based attitudes on their knowledge level regarding peripheral intravenous catheterization. The sample consisted of 286 nurses working in outpatient clinics, operating rooms, psychiatry, pediatric wards, and wards other than intensive care units at Dokuz Eylül University Research and Application Hospital between January and June 2025. Data were collected using the Nurses' Personal Information Form, the Nurses' Knowledge Level Form Regarding Peripheral Intravenous Catheterization, and the Evidence-Based Nursing Attitude Scale, all prepared in accordance with the literature. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, Welch test, Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were used to evaluate the data. The study revealed that 45.8% of the participating nurses were between 30-41 years old, 95.8% were female, 45.5% had graduated between 5-9 years ago, 43.4% had 5-9 years of work experience, and 91.3% were bachelor's degree graduates. It was determined that 60.5% of the nurses had received training on Peripheral Intravenous Catheterization (PIC) application and 80.4% followed current guidelines regarding PIC applications. The average score on the Peripheral Intravenous Catheterization Knowledge Level of the nurses was 51.46±3.91, and the average total score on the Attitude Towards Evidence-Based Nursing Scale was 45.78±3.64. When the sub-dimensions of the Attitude Towards Evidence-Based Nursing Scale were examined, it was observed that the Belief sub-dimension had an average score of 30.33±3.52, the Intention to Practice sub-dimension had an average score of 9.27±1.79, and the Feelings Related to Nursing sub-dimension had an average score of 6.19±2.16. No statistically significant relationship was found between nurses' knowledge levels regarding Peripheral Intravenous Catheterization and the Attitude Towards Evidence-Based Nursing Scale and its sub-dimensions (p>0.05). In the simple linear regression analysis performed, it was determined that the knowledge level did not have a statistically significant effect on attitudes towards evidence-based nursing (F=0.335, p=0.563). It was determined that nurses' evidence-based attitudes did not affect their knowledge level regarding peripheral intravenous catheterization. Accordingly, it is recommended to increase continuous and practical in-service training that will enable the transfer of guidelines to clinical practice.