Türkiye'deki konaklama işletmelerinde barter sistemine analitik bir yaklaşım
Analytical approach to the barter system in accomadation in Turkey
- Tez No: 101796
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. V. UĞUR TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz Son yıllarda Türkiye ekonomisinde yaşanan yapısal ve konjunktürel dengesizler sonucu ortaya çıkan ekonomik krizler finansman ihtiyacını artırırken, bu dönemlerde nakit paranın reel piyasalardan çekilip, mali piyasalarda kullanılması ekonomik krizi daha çok ağırlaştırmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda fınans dünyasında çeşitli alternatif finansman teknikleri geliştirilmiştir. Geliştirilen leasing, faktoring gibi teknikler, mali piyasalarda yeni kaynaklar oluşturmaktan çok varolan kaynak üzerinde işletmelere zengin ödeme planlan sunmaktan öteye geçememektedir. Barter sistemi ise; nakit paranın mal piyasalarından çok mali piyasalarda kullanılır olmasından kaynaklanan ihtiyacın giderilmesinde ortaya çıkmış bir sistemdir. Ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyası krizler her alanda olduğu gibi turizm sektörünü de etkileyerek turizm işletmelerinin doluluk oranlarında büyük düşüşler meydana getirebilmektedir. Bu durum mikro açıdan işletmelerin karlılığını makro açıdan da ülkenin turizm gelirlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, Barter sisteminin sunmuş olduğu avantajların Türkiye'deki konaklama işletmelerinin yaşadığı sorunların çözümünde uygulanabilirliği analiz edilmektedir. Anahtar kelimeler : Barter Sistemi, Turizm, Konaklama İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
-11- ABSTRACT Economical crisis is going worse because of the use of money in the financial market rather than the current promenade as the financial need increases as a result of structural and conjuctral equilibrium in Turkish economy last years. For this reason it was improved alternative financial techniques in the last perieds. Techniques like leasing and factoring which were improved use the sources which already exist rather than to birng into existence of new sources in the financial markets. These are unsuccesful to expect giving rich payments to the companies. But the barter system has appeared to meet the requirements of the use of cash money in the financial markets rather than the good markets. It was also caused the loss of occupancy rate in tourism companies as a result of economical and political crisis in our country like is every area. This condition effects badly from the aspect of micro in the profit maximisation and from the aspect of macro maximizing the profit of tourism income. It was aimed to determine the advantages of barter system in order to salve the problems of accomadation companies in this research. Key words : Barter System, Tourism, Accomadation