İşletmelerde kalite kontrolü ve istatistiksel kalite kontrol değerlendirmesiyle bir tekstil işletmesine uygulama örneği
An Applyng example to a textile firm by avaluation of statistical quality control and quality control in firms
- Tez No: 101797
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET Günümüzde endüstri işletmeleri zorlu bir yapıya sahiptirler. Kendi içinde özgün bir işleyişi ve kuralları vardır. Endüstrinin alt birimleri birbirlerine bir ağ gibi bağlanmıştır. Öyle ki birimlerde olan değişim diğer birimleri etkilemekte ve onları da değişime zorlamaktadır. Bu birimlerin, firmaların ayakta kalabilmesi için değişim dalgalarını ve gelişme ivmesini yakalaması gerekir. Bu noktada kalite sorunu gündeme gelmektedir. Firmaların birbirleri arasındaki rekabetle kalite bir nevi hakemlik yapmakta ve onları kalite kontrol çalışmalarına yöneltmektir. Kalite çalışmaları ilk zamanlarda üretimi yavaşlatmakta ve maliyeti artırıyormuş gibi gösterse de, ileride üretimi artırmakta ve maliyetleri azaltığı görülmektedir. Kalite güvenliği ve kalite geliştirme programlanmn amacına ulaşması için kalitenin sadece işletmedeki bir departmanın görevi değil, aksine tüm işletme tarafından üstlenmelidir. Özellikle üretim bölümlerinde kalite bilinci ve sorumluluğun geliştirilmesine yönelik önlemler alınmalıdır. Bu tüm operasyon ve karar düzeyleri için geçerlidir. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde kalite kontrol hakkında ve kavramları üzerinde duruldu. İkinci bölümünde toplam kalite kontrol ve kalite çemberleri,üçüncü bölümde uygulama için gerekli olan istatistiksel kalite kontrol teknikleri hakkında bilgi verildi. Uygulama bölümü olan dördüncü bölümde ise, tekstil işletmesindeki kalite kontrolün oluşumu ve istatistiksel kalite kontrol tekniklerinin üretim safhasında alınan değerlere uygulanması elde edilen bilgiler ışığı altında varılan sonuçlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
346 SUMMARY Nowadays, Industrial firms have a strong structure. They have own functions and rules peculiar to themselves. Sub-departments of the industry are connected to each other like a network. Thus, a change in one unit effects other units and forces them to change. These firms have to be able to catch changing fluctuations and acceleration of developments. In this case, the quality problem occurs. In the competitions among firms, quality has a determination effect and directs them to quality control efforts- Quality efforts, in the first times, seem to slow down the production amount and increase costs, but then, it is seen that quality efforts increase production and decrease costs. In order to achieve the goals of quality reliability and quality improvement programs, quality has not_got a task of one department, but olso should undertake by all department of the firms. Especially, in the production departments precautions should be taken in order to improvement of quality conscious and responsibility. This activity is needed for all levels of desicion and operations. In the first section of the study,.general information about quality control and its concepts were mentioned. In the second section information about total quality control and qulity cycles and in the third section information about a statistical quality control tecniques, required for implementation part, were explained. In the fourth section which is implementation section the formation of quality control in the textile firm and reached results under the light of information obtained from implementation of statistical qulity control tecniques to the values taken at the production phase, were explained.