Uluslararası hukuk bakımından Türkiye'nin Suriye'de kuvvet kullanma fiilleri
The use of force by Türkiye in Syria within the framework of international law
- Tez No: 1017971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN ERKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kuvvet kullanma yasağının temel niteliği ve bu yasağın istisnası olan meşru müdafaa hakkının devlet dışı aktörlerin silahlı saldırılarına karşı kullanılması hususu, uluslararası hukukun günümüzdeki en tartışmalı alanlardan birini teşkil etmektedir. Bu çalışma, devlet dışı silahlı aktörlerin konuşlandıkları konak devlet ülkesi üzerinden gerçekleştirdikleri sınır aşan terör faaliyetlerine karşı, hedef devletlerin sahip olduğu meşru müdafaa hakkını uluslararası hukuk çerçevesinde ve Türkiye'nin Suriye ülkesindeki askeri fiilleri özelinde analiz etmektedir. İlk bölümde Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması kapsamındaki kuvvet kullanma yasağı ve bu yasağın istisnası olan meşru müdafaa hakkının unsurları (gereklilik, orantılılık ve aciliyet) incelenmektedir. İkinci bölümde, terör eylemlerinin silahlı saldırı eşiğini aşıp aşmadığı ve bu eylemlerin“konak devlete”atfedilebilirliği meselesi, özellikle Nikaragua, Kongo ve Tadic gibi içtihatlar ile“aciz/isteksiz devlet”doktrini üzerinden tartışılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye ile Suriye arasında geçmişten günümüze akdedilen güvenlik anlaşmalarının hukuki boyutu ele alınarak; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatlarının uluslararası hukuk nezdindeki meşruiyet dayanakları değerlendirilmektedir. Çalışmanın özellikle dikkat çekmek istediği husus ise Suriye'deki rejim değişikliği sonrası Ahmed Şara liderliğindeki Geçici Hükümetin uluslararası terörizmle mücadeledeki rolünün ve kurumsal yetkinliğinin, Esed rejimi ile karşılaştırılarak analiz edilmesi ve Türkiye'nin Suriye topraklarındaki güncel varlığının meşru müdafaa hakkının şartları bakımından tekrar değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The fundamental nature of the prohibition on the use of force and the exercise of the right of self-defense—an exception to this prohibition—against non-state armed actors (NSAAs) constitute one of the most contentious domains in contemporary international law. This study analyzes the right of self-defense held by target states against trans-boundary terrorist activities perpetrated by non-state armed actors from the territory of a host state, within the framework of international law and specifically through Turkey's military actions in Syria. The first chapter examines the prohibition on the use of force under the Charter of the United Nations and the essential elements of the right of self-defense (necessity, proportionality, and immediacy). The second chapter discusses whether terrorist acts surpass the“threshold of armed attack”and the issue of the attribution of such acts to the“host state”through the lens of International Court of Justice (ICJ) jurisprudence—specifically the Nicaragua and Tadic cases—as well as the“unable or unwilling state”doctrines. The final chapter evaluates the legal dimensions of the security agreements concluded between Turkey and Syria from past to present, assessing the legitimacy of Operations Euphrates Shield, Olive Branch, Peace Spring, and Spring Shield under international law. A particular focus of this study is the comparative analysis of the role and institutional capacity of the Interim Government, led by Ahmed Shara following the regime change in Syria, against the former Assad regime in combating international terrorism. Furthermore, the study re-evaluates Turkey's current presence on Syrian territory in terms of the requisite conditions for the right of self-defense.