Bach solo keman sonatlarının Ysaye solo keman sonatları üzerindeki etkisi
The influence of Bach's solo violin sonatas on Ysaye's solo violin sonatas
- Tez No: 1018001
- Danışmanlar: PROF. GÖRKEM ÇALGAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
Özet
Barok Dönem'in en önemli bestecilerinden Johann Sebastian Bach ile 20. yüzyılın önde gelen virtüöz-bestecilerinden Eugene Ysaye'nin solo keman için yazdığı sonatları konu alan bu çalışma; bestecilerin yaşam öykülerini, müzikal yaklaşımlarını, söz konusu eserlerin teknik, yapısal ve stilistik özelliklerini, ayrıca ortak ve ayrışan yönlerini ele almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Bach ve Ysaye'nin müzik tarihindeki yerleri, dönemlerinin estetik anlayışlarıyla ilişkileri ve solo keman repertuvarına katkıları değerlendirilmiştir. Bach'ın sonraki yüzyılları da etkileyen çok seslilik anlayışı ile Ysaye'nin bu mirası bireysel ve modern bir dille yeniden şekillendirme biçimi, çalışmanın temel tartışma alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu kapsamda, konuya ilişkin yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak iki besteci arasındaki tarihsel, teknik ve stilistik bağlar bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Eugene Ysaye'nin yaşamı, dönemi, keman müziğine katkıları ve altı solo keman sonatı genel hatlarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Bach'ın Ysaye üzerindeki etkisi tarihsel ve estetik bağlamda değerlendirilmiş; Ysaye sonatlarının ithaf edildikleri kemancılarla ilişkisi ve sonatlarda Bach'a yapılan göndermeler, alıntılar ve stilistik referanslar incelenmiştir. Bu yönüyle çalışmanın, Bach ve Ysaye arasındaki sanatsal sürekliliği ortaya koyarak keman icracıları, müzik eğitmenleri ve öğrenciler için başvurulabilecek bir kaynak oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the sonatas for solo violin by Johann Sebastian Bach, one of the most important composers of the Baroque period, and Eugene Ysaye, one of the leading virtuoso-composers of the twentieth century. It examines the composers' biographies, musical approaches, and the technical, structural, and stylistic characteristics of the works in question, as well as their shared features and points of divergence. The first chapter evaluates Bach's and Ysaye's positions in music history, their relationship with the aesthetic understanding of their respective periods, and their contributions to the solo violin repertoire. Bach's concept of çok seslilik, which influenced not only his own time but also the following centuries, and Ysaye's individual and modern reinterpretation of this legacy constitute one of the central areas of discussion in the study. In this context, the historical, technical, and stylistic connections between the two composers are examined through a comprehensive approach, drawing on both Turkish and foreign-language sources. The second chapter discusses Eugene Ysaye's life, historical period, contributions to violin music, and six sonatas for solo violin in general terms. The third chapter examines Bach's influence on Ysaye within historical and aesthetic contexts; it also considers the relationship between Ysaye's sonatas and the violinists to whom they were dedicated, as well as the references, quotations, and stylistic allusions to Bach found in these works. In this respect, the study aims to reveal the artistic continuity between Bach and Ysaye and to serve as a useful reference for violin performers, music educators, and students.