Maria Irene Fornes'in Çamur adlı oyununda grotesk bedenin temsili: Sahneleme olanaklarının analizi ve metin çevirisi
Representation of the grotesque body in Maria Irene Fornes's play Mud: Analysis of staging possibilities and text translation
- Tez No: 1018027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Maria Irene Fornes'in Çamur (Mud) adlı oyunu ekseninde grotesk beden kavramının kuramsal temellerini, feminist perspektifini ve sahneleme olanaklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında grotesk kavramı; Mikhail Bakhtin'in karnavalesk“açık beden”anlayışı, Wolfgang Kayser'in“yabancılaşmış dünya”ve“tekinsizlik”kuramı, Maurice Merleau-Ponty'nin fenomenolojik“beden-özne”ve“algı”yaklaşımı ile Judith Butler'ın bedenin toplumsal olarak kurulmuş kırılganlığına ilişkin perspektifi doğrultusunda çok boyutlu bir çerçevede ele alınmaktadır. Çalışmanın kuramsal bölümünde groteskin tarihsel gelişimi ve çağdaş sanattaki dönüşümü incelenirken; çözümleme bölümünde oyunun merkezindeki“çamur”imgesi, Julia Kristeva'nın“iğrençlik”kuramı ve Mary Russo'nun“dişil grotesk”kavramı aracılığıyla değerlendirilmektedir. Oyundaki karakterlerin fiziksel, sözel ve davranışsal çözülmeleri; iktidar, sınıf ve toplumsal normlarla ilişkili bir bedensel politika bağlamında tartışılmaktadır. Bu doğrultuda tez, grotesk bedenin sahnede yalnızca deformasyon ya da aşırılık değil; öznenin kırılganlığı, toplumsal baskı ve varoluşsal mücadelelerin görünür kılındığı eleştirel bir alan oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın uygulama ve sahneleme odaklı bölümünde Fornes'in minimalist dramaturjisinin performans kuramlarıyla ilişkisi ve metnin postdramatik dinamikleri incelenmektedir. Sonuç olarak, metnin özgün dilindeki grotesk yapıyı ve bedensel yoğunluğu korumayı hedefleyen performatif sadakat ilkesine dayalı Türkçe çeviri çalışmasına yer verilmiş; Fornes'in bedeni bir çürüme ve direnç alanı olarak konumlandırarak sosyo-politik baskıları grotesk bir estetik aracılığıyla görünür kıldığı değerlendirilmiştir. Çalışma, tiyatroda beden temsilinin yeniden düşünülmesine katkı sunarak grotesk estetiğin çağdaş performans bağlamındaki dönüştürücü potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the theoretical foundations, feminist dimensions, and staging possibilities of the grotesque body through Maria Irene Fornes' play Mud. The concept of the grotesque is approached through a multidimensional framework informed by Mikhail Bakhtin's carnivalesque“open body,”Wolfgang Kayser's notion of estrangement and uncanniness, Maurice Merleau-Ponty's phenomenological understanding of the embodied subject, and Judith Butler's perspective on the socially constructed vulnerability of the body. The theoretical section traces the historical evolution of the grotesque and its transformation in contemporary art, while the analytical section evaluates the play's central“mud”image through Julia Kristeva's theory of abjection and Mary Russo's concept of the female grotesque. The characters' physical, verbal, and behavioral disintegrations are discussed as manifestations of a bodily politics shaped by power, class, and social norms. The study argues that the grotesque body on stage functions not merely as deformation or excess, but as a critical space in which vulnerability, social pressure, and existential struggle become visible. The practice-oriented section explores the relationship between Fornes' minimalist dramaturgy and performance theory, as well as the play's postdramatic dynamics. The thesis also includes a full Turkish translation guided by a principle of performative fidelity aimed at preserving the grotesque texture and corporeal intensity of the original text. Ultimately, the study demonstrates how Fornes positions the body as a site of decay and resistance, exposing socio-political tensions through grotesque aesthetics and contributing to a reconsideration of bodily representation in contemporary performance.