Tüketim ve GSYİH arasındaki ilişkinin Pakistan örneğinde incelenmesi
An examination of the relationship between consumption and GDP in the case of Pakistan
  1. Tez No: 1018026
  2. Yazar: AZIZULLAH VAHIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VASIF ABİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Pakistan ekonomisi bağlamında tüketim ile gelir arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik yaklaşımları birleştirerek incelemektedir. Teorik çerçeve, Keynesyen Mutlak Gelir Hipotezi, Nispî Gelir Hipotezi, Yaşam Boyu Gelir Hipotezi ve Sürekli Gelir Hipotezi gibi klasik ve modern tüketim teorilerini kapsamaktadır. 1960-2024 dönemine ait yıllık veriler ışığında Pakistan ekonomisindeki tüketim ve gelir ilişkisi analiz edilmiştir. Zaman serisi analizleri kapsamında öncelikle birim kök testi uygulanmış ve serilerin birinci farklarında durağanlaştığı tespit edilmiştir. Ardından gerçekleştirilen eşbütünleşme analizi, GSYİH ile hanehalkı tüketimi arasında güçlü bir uzun dönemli ilişki olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, GSYİH'deki %1'lik bir artış, uzun dönemde tüketimi yaklaşık %1,07 oranında artırmaktadır. Kısa dönem dinamiklerine yönelik analiz sonuçları, uzun dönem denge sapmalarının öncelikle GSYİH aracılığıyla düzeltildiği, tüketim değişkeninin ise dengeye uyum hızının istatistiksel olarak daha zayıf olduğu görülmektedir. Ulaşılan tüm bu ampirik sonuçlar, Pakistanlı hanehalklarının tüketim davranışının ağırlıklı olarak mevcut gelir tarafından yönlendirildiğini ve sürekli, yaşam boyu gelir modelleriyle tam olarak uyumlu olmadığını göstermektedir. Düşük tasarruf oranları, sınırlı finansal derinlik ve demografik baskılar gibi yapısal özellikler, hanehalklarını mevcut gelire bağımlı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between consumption and income in the context of the Pakistani economy by combining theoretical and empirical approaches. The theoretical framework encompasses classical and modern consumption theories, such as the Keynesian Absolute Income Hypothesis, the Relative Income Hypothesis, the Lifetime Income Hypothesis, and the Permanent Income Hypothesis. The relationship between consumption and income in the Pakistani economy was analyzed using annual data from 1960 to 2024. As part of the time-series analysis, a unit root test was first conducted, and it was determined that the series were stationary in their first differences. The subsequent cointegration analysis revealed a strong long-run relationship between GDP and household consumption. According to the findings, a 1% increase in GDP raises consumption by approximately 1.07% in the long run. Analysis of short-run dynamics reveals that long-run equilibrium deviations are primarily corrected through GDP, while the consumption variable exhibits a statistically weaker rate of adjustment toward equilibrium. All these empirical results indicate that the consumption behavior of Pakistani households is primarily driven by current income and is not fully consistent with steady-state, lifetime income models. Structural characteristics such as low savings rates, limited financial depth, and demographic pressures make households dependent on current income.