Finansal kapsayıcılık ve finansal derinleşme: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir araştırma
Financial inclusion and financial deepening: A study on developed and emerging countries
- Tez No: 1018030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BADE EKİM KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, finansal kapsayıcılığın finansal derinleşme üzerindeki etkilerini uluslararası finansal sistemin farklı gelişim evrelerinde yer alan gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler üzerinden incelemektedir. Dünya Bankası ve IMF'in verilerinden yararlanılarak yürütülen bu araştırmada, 2004-2023 dönemini kapsayan çok boyutlu bir finansal kapsayıcılık endeksi oluşturulmuştur. Analiz aşamasında, ülkeler arası yatay kesit bağımlılığı dikkate alınarak durağanlık sınamaları ikinci nesil CIPS birim kök testi ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli denge ilişkisi Westerlund (2007) panel eşbütünleşme testi ile doğrulanırken katsayı tahmin aşamasında, makroekonomik serilerde saptanan asimetrik şokların ve aykırı gözlemlerin bozucu etkilerini filtreleyen Sağlam En Küçük Kareler yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, finansal kapsayıcılığın her iki ülke grubunda da finansal piyasaların derinleşmesini sağlayan en güçlü dinamik olduğunu göstermektedir. Modele dahil edilen diğer yapısal belirleyiciler incelendiğinde beşeri sermaye ve enflasyonun her iki panelde de finansal derinliği pozitif yönde desteklediği, ticaret açıklığının ise baskılayıcı bir etki yarattığı saptanmıştır. Dikkat çekici bir diğer bulgu ise kentleşme, gelişmekte olan ülkelerde kayıt dışılığı artırarak finansal derinliği sınırlandırırken, nüfus artışının yavaşladığı G7 ekonomilerinde istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Ayrıca, ekonomik büyümenin her iki grupta da finansal derinleşme üzerinde belirgin bir etki yaratmadığı tespit edilmiştir. Özetle bu çalışma, sağlam ve sürdürülebilir bir finansal sistem için finansal kapsayıcılığı ve nitelikli iş gücünü geliştirmeye odaklanan politikaların vazgeçilmez olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of financial inclusion on financial deepening by analyzing both developed and emerging economies at different stages of the global economic cycle. Conducted using data from the World Bank database and the IMF's Financial Access Survey, this research constructed a multidimensional financial inclusion index based on data covering the 2004-2023 period and investigated the interaction between this index and financial deepening. During the analysis, given the cross-sectional dependence resulting from global integration, the stationarity properties of the series were tested using the second-generation CIPS unit root test. While the long-term equilibrium relationship between variables was confirmed using the Westerlund (2007) panel cointegration test, the Robust Least Squares method was employed during the coefficient estimation phase to filter out the distorting effects of asymmetric shocks and outliers identified in the macroeconomic series. The empirical findings statistically demonstrate that the constructed multidimensional financial inclusion index is the most fundamental and powerful driving force behind the deepening of financial markets in both country groups. Upon examining the other structural determinants included in the model, it was found that human capital and inflation positively supported financial deepening in both panels, while trade openness exerted a negative pressure. Urbanization, however, exhibits a structural divergence, while it limits financial deepening in emerging countries through the informal sector, it has been found to have no significant impact in G7 economies that have reached demographic saturation. The study highlights the indispensability of policies that prioritize financial inclusion and qualified human capital in the construction of a sustainable financial system.