Konsol tasarımının betonarme binaların deprem davranışına etkisinin analizi
Analysis of the effect of cantilever design on earthquake behavior of reinforced concrete buildings
- Tez No: 1018031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA İNAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Deprem yüzyıllardır Dünya'da insan yaşamını ve yapıları etkileyen önlenemeyen bir doğal afettir. Ülkemiz ise Dünya'nın en etkin deprem kuşaklarından birisi olan Alp-Himalaya deprem kuşağında yer almakta ve aktif fay hatları nedeniyle geçmişten beri birçok depreme maruz kalmaktadır. 6 Şubat 2023'te gerçekleşen 11 ilimizin ağır etkilendiği Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde de görüldüğü üzere ülkemiz ciddi can ve mal kayıpları vermiştir. Geçmişten günümüze yaşanan bu depremler tehlikenin boyutunu gösterirken gelecekte yaşanabilecek durumlarda kayıpların oluşmaması için tasarımın ilk aşamalarından itibaren alınacak kararların bir bütün olarak düşünülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada konsol tasarımının betonarme binaların deprem davranışına etkileri analiz edilerek incelenmiştir. Farklı mimari formlu, farklı konsol uzunluklu, farklı konsol yönlü, ZB zemin sınıflı ve farklı kat sayılarına sahip olacak şekilde tasarlanan 175 model için TBDY-2018 esas olmak üzere STA4-CAD V14.1 programında mod birleştirme yöntemiyle analiz edilerek deprem raporları değerlendirilmiştir. Ayrıca TBDY-2018'de yer alan yapı düzensizlikleri, deprem etkileri, farklı ülkelerin yönetmeliklerinde ve Türkiye'de konsol tasarımı incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre zayıf kat düzensizliği katsayısının en yüksek değerinin D modellerinde 0.76 olduğu, kat deplasmanı ve göreli kat ötelemesinin kat sayısı arttıkça arttığı, burulma düzensizliği katsayısının en yüksek değerinin C2-2M konsollu modelinde 1.25 olduğu, yumuşak kat düzensizliği katsayısının en yüksek 1.53 değerinde olduğu, konsol yönleri ve uzunluklarına göre değiştiği, taban kesme kuvvetinin konsol yönü ve uzunluğu arttıkça arttığı, farklı kat sayılarında ise benzer değerler aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are an unavoidable natural disaster that has affected human life and structures around the world for centuries. Our country is located within the Alpine-Himalayan seismic belt, one of the world's most active seismic zones, and has been exposed to numerous earthquakes throughout history due to its active fault lines. As seen in the earthquakes centered in Kahramanmaraş and Elbistan on February 6, 2023 which measured 7.7 and 7.6 in magnitude and severely affected 11 provinces our country has suffered significant loss of life and property. While these earthquakes from the past to the present demonstrate the scale of the danger, decisions made from the very first stages of design must be considered as a whole to prevent losses in future scenarios. In this study, the effects of cantilever design on the seismic behavior of reinforced concrete buildings were analyzed and examined. For 175 models designed with different architectural forms, cantilever lengths, cantilever orientations, ZB soil classes, and number of stories, seismic reports were evaluated by analyzing them using the modal combination method in the STA4-CAD V14.1 program, based on TBDY-2018. Additionally, structural irregularities, seismic effects, and cantilever design in the regulations of different countries and in Turkey, as outlined in TBDY-2018, were examined. According to the data obtained from the study, the maximum value of the weak-story irregularity coefficient was 0.76 in the D models; story displacement and relative story drift increased as the number of stories increased the maximum value of the torsional irregularity coefficient was 1.25 in the C2-2M cantilevered model; the soft story irregularity coefficient reaches a maximum value of 1.53, varying depending on the cantilever direction and length, the base shear force increases as the cantilever direction and length increase, and similar values are observed for different numbers of stories.