Akut egzersiz yapan sıçanlarda Aronia Melanocarpa özütünün iskelet kası üzerine etkisi
Effect of Aronia Melanocarpa extract on skeletal muscle in exercised rats
- Tez No: 1018039
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, akut egzersizin neden olduğu iskelet kası hasarı ve oksidatif stres üzerindeki Aronia Melanocarpa(aronya) özütünün potansiyel koruyucu etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada 32 adet 8-10 haftalık, 200–250 g ağırlığında Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Denekler; kontrol, aronya, egzersiz ve egzersiz+aronya olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Akut egzersiz öncesinde belirlenmiş gruplara 14 gün boyunca (3,38 mg/kg) aronya özütü uygulanmıştır. Egzersizi takiben alınan iskelet kası dokusunda oksidatif stres göstergeleri olarak Malondialdehit (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Glutatyon (GSH) düzeyleri ile kas hasarı belirteci olarak Kreatin Kinaz (CK) aktiviteleri biyokimyasal yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, egzersiz grubunun ortalama yüzme süresi (5,50 ± 5,30 dk), egzersiz+aronya grubuna (40,40 ± 23,91 dk) oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p<0,05). Biyokimyasal analizlerde; SOD, CK, MDA ve GSH düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır (p<0,05). Özellikle CK seviyelerinin egzersiz+aronya grubunda (3,66 ± 0,71), sadece egzersiz yapan gruba (4,68 ± 1,22) göre daha düşük olması, aronyanın kas hasarını sınırlayıcı etkisini göstermektedir. Benzer şekilde, aronya desteğinin oksidatif stres parametreleri üzerinde düzenleyici rol oynadığı ve egzersiz performansını önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler, Aronia Melanocarpa özütünün akut egzersize bağlı gelişen iskelet kası hasarını azaltabileceğini, oksidatif stresi dengeleyebileceğini ve fiziksel performansı olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Aronia melanocarpa'nın güçlü antioksidan içeriğiyle, yoğun egzersiz dönemlerinde destekleyici bir ajan olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the potential protective effects of Aronia Melanocarpa (aronia) extract on skeletal muscle damage and oxidative stress induced by acute exercise. The study utilized 32 male Wistar albino rats, 8–10 weeks old and weighing 200–250 g. The subjects were divided into four groups: control, aronia, exercise, and exercise+aronia. Aronia extract (3.38 mg/kg) was administered to pre-selected groups for 14 days prior to acute exercise. Following exercise, levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), and glutathione (GSH)—markers of oxidative stress—as well as creatine kinase (CK) activity—a marker of muscle damage—were analyzed in skeletal muscle tissue using biochemical methods. The results of the study showed that the average swimming time of the exercise group (5.50 ± 5.30 min) was statistically significantly lower than that of the exercise+aronia group (40.40 ± 23.91 min) (p<0.05). In the biochemical analyses, statistically significant differences were observed between the groups in terms of SOD, CK, MDA, and GSH levels (p<0.05). In particular, the fact that CK levels were lower in the exercise+aronia group (3.66 ± 0.71) compared to the exercise-only group (4.68 ± 1.22) demonstrates aronia's ability to limit muscle damage. Similarly, it was observed that aronia supplementation plays a regulatory role on oxidative stress parameters and significantly enhances exercise performance. The data obtained suggest that Aronia Melanocarpa extract may reduce skeletal muscle damage caused by acute exercise, balance oxidative stress, and positively influence physical performance. Given its potent antioxidant content, Aronia Melanocarpa is considered a potential supportive agent during periods of intense exercise.