Özkan İzgi'nin hayatı, eserleri ve Türk tarihçiliğine katkıları
The life, works, and contributions of Özkan İzgi to Turkish historiography
  1. Tez No: 1018067
  2. Yazar: HİDAYET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Genel Türk Tarihi alanında önemli çalışmaları olan Prof. Dr. Özkan İzgi'nin hayatı, eserleri ve tarihçiliğine yönelik olarak ele alınmıştır. Prof. Dr. Özkan İzgi Akademik yaşamını büyük ölçüde Ankara'da Hacettepe Üniversitesi bünyesinde yürütmüştür. İzgi'nin çalışma alanı Uygurlara yönelik olmuştur. Çin kaynaklarını ve diğer kaynakları esas alan çalışmalarıyla eski Türk tarihi alanındaki önemli boşlukların doldurulmasına katkı sağlamıştır. Çalışmalarında filolojik ve arkeolojik yöntemleri tarih araştırmalarıyla birleştiren disiplinler arası yaklaşımı sayesinde özellikle Çin kaynaklarında yer alan bilgileri Türk tarih literatürüne kazandırmış ve Uygur tarihi başta olmak üzere Orta Asya Türk topluluklarının siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik yapıları üzerine önemli değerlendirmelerde bulunmuştur. Bu çalışmada Prof. Dr. Özkan İzgi'nin hayatı, akademik kişiliği ve Türk tarihçiliğine sunduğu katkılar ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, İzgi'nin özellikle Uygur tarihi, Çin-Türk ilişkileri İpek Yolu ticaretinde Turfan Uygurlarının ticareti ve Orta Asya kültürü tarihi üzerine yaptığı araştırmaları değerlendirilerek, onun Türk tarih yazıcılığı içerisindeki yerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life, works, and historiography of Prof. Dr. Özkan İzgi, who has made significant contributions to the field of General Turkish History. He spent the majority of his academic career at Hacettepe University in Ankara. İzgi's research focused on the Uighurs. Through his research, which draws primarily on Chinese and other sources, he has contributed to filling significant gaps in the field of ancient Turkish history. Thanks to his interdisciplinary approach which integrates philological and archaeological methods with historical research he has successfully incorporated information from Chinese sources into Turkish historical literature. He has also provided important analyses of the political, social, cultural, and economic structures of Central Asian Turkic communities, with a particular focus on Uyghur history. This study examines the life and academic career of Ozkan Izgi, as well as his contributions to Turkish historiography. The primary objective of this study is to assess Izgi's research particularly his work on Uyghur history, Sino-Turkic connections, the trade activities of the Turfan Uyghurs along the Silk Road, and the history of Central Asian culture in order to establish his place within the field of Turkish historiography.