PAPAVER GLAUCUM BİTKİSİNİN MAKRO-MİKROMORFOLOJİK VE RADİKAL SÜPÜRÜCÜ AKTİVİTE POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ
Evaluation of the Macro- and Micromorphological Characteristics and Radical Scavenging Activity Potential of Papaver glaucum
- Tez No: 1018069
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Anatomi, Morphology, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Papaver glaucum Boiss. & Hausskn. türü morfolojik, anatomik, palinolojik, tohum mikromorfolojik özellikleri ve antioksidan aktivitesi bakımından incelenmiştir. Çalışmanın amacı, türün taksonomik özelliklerini ve antioksidan etkisini ortaya çıkararak değerlendirilmesine katkı sağlamaktır. Anatomik incelemelerde gövde ve yaprak yapıları ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, floem dokusu içerisinde lateks hücreleri belirlenmiştir. Palinolojik çalışmalarda polenlerin radyal simetrik, izopolar ve trikolpat olduğu; ornamentasyonun ise mikroekinat karakter gösterdiği tespit edilmiştir. Tohum mikromorfolojisi incelemelerinde tohumların reniform yapıda olduğu ve retikulat yüzey ornamentasyonu taşıdığı belirlenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca türün toprak üstü kısımlarından elde edilen ekstrenin DPPH yöntemi ile antioksidan aktivitesi araştırılmış ve orta düzeyde serbest radikal süpürücü aktivite gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen bulguların, Papaver glaucum türünün antioksidan etkisinin belirlenmesine ve taksonomik değerlendirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Papaver glaucum Boiss. & Hausskn. was investigated in terms of its morphological, anatomical, palynological, seed micromorphological characteristics and antioxidant activity. The aim of the study was to contribute to the evaluation of the species by revealing its taxonomic features and antioxidant potential. In anatomical investigations, stem and leaf structures were examined in detail, and latex cells were observed within the phloem tissue. Palynological studies revealed that the pollen grains were radially symmetrical, isopolar, and tricolpate, while the ornamentation showed a microechinate pattern. Seed micromorphological analyses demonstrated that the seeds were reniform and possessed reticulate surface ornamentation. In addition, the antioxidant activity of the aerial part extract was evaluated using the DPPH method, and the extract exhibited moderate free radical scavenging activity. The obtained findings are thought to contribute to the determination of the antioxidant potential and taxonomic evaluation of Papaver glaucum.