10 numaralı Antakya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1210-1220/ M. 1796–1805)
Transcription and evaluation of Antioch Sharia Register no. 10 (H. 1210-1220/ M. 1796–1805)
- Tez No: 1018070
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Antakya'ya ait 10 numaralı Şer'iyye Sicili'nin (H. 1210–1220 / M. 1796–1805) transkripsiyonunu ve değerlendirmesini içermektedir. Sicil, geç Osmanlı döneminde Antakya'nın sosyal, ekonomik, hukuki ve idari yapısına dair önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmada sicilde yer alan kayıtlar sistematik biçimde tasnif edilmiş; vakıflar, miras davaları, mülk satışları, esnaf faaliyetleri, aile yapısı, toplumsal ilişkiler ve şehir ekonomisine dair veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, Antakya'nın söz konusu dönemdeki toplumsal yapısını birincil kaynaklar üzerinden ortaya koymak ve sicilin tarihsel değerini bilimsel bir çerçevede değerlendirmektir. Çalışma, hem bölgesel tarih çalışmalarına hem de Osmanlı şehir tarihi literatürüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the transcription and evaluation of the 10th Antakya Şer'iyye Register (H. 1210–1220 / A.D. 1796–1805). The register provides significant information about the social, economic, legal, and administrative structure of Antakya during the late Ottoman period. The records have been systematically classified and analyzed in terms of foundations (waqfs), inheritance cases, property sales, guild activities, family structures, social relations, and the urban economy. The aim of this study is to reveal the social structure of Antakya in the given period through primary sources and to evaluate the historical importance of the register within a scientific framework. The thesis contributes both to regional historical studies and to the broader literature on Ottoman urban history.