Hukuk muhakemeleri kanunu çerçevesinde hâkimin hukukî sorumluluğu
Civil liability of the judge under the code of civil procedure
  1. Tez No: 1018089
  2. Yazar: ALİ FUAT ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KODAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yargı organı olarak hâkim, yargısal faaliyetleri nedeniyle kişilere zarar verebilir. Bağımsızlık, hakimlik teminatı gibi anayasal güvencelere sahip hakimin, hukuka aykırı fiilerinden dolayı sorumlu olup olamayacağı; sorumlu olacaksa bunun şartları ve sorumluluğun sonuçları; sorumlu olmayacaksa nedenlerini ve hakların himayesi bakımından bu durumun yerindeliği, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde önem arz etmektedir. Öte yandan hâkimin hukukî sorumluluğuna yönelik tazminat davasının nasıl, kime karşı, ne surette açılacağı ile yargılamanın seyri ve yargılamada ortaya çıkabilecek özel durumlar, hukukî öngörülebilirlik ve güvenlik bakımından açıklığa kavuşturulmalıdır. Zira hakimleri yargılayacak olanların da hakim olması söz konusu olacağından, bu hakimlerin meslekî dayanışma veya kişisel teminat gibi hislerle belirsiz olan bir hukukî durumu kendi lehlerine yorumlayarak adaleti saptırma yoluna gidebilmeleri tehlikesi mevcuttur. Nihayetinde hakimlerin hukukî sorumluluklarının usul ve esaslarının açık, anlaşılabilir ve önceden telif edilmiş olması bu konu açısından hayatî öneme sahiptir. Öte yandan yargı hizmetinin bir kamu hizmeti olması bu noktada devletin sorumluluğunun ayrıca tartışılmasını gerektirmektedir. Nitekim hâkim, yargı fonksiyonunu devletin yerine yürüterek bir kamu gücü kullanmaktadır. Şu hâlde yargısal faaliyet hâkim aracılığıyla ve aslında devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a judicial body, the judge may cause harm to persons due to judicial activities. Whether the judge, who has constitutional guarantees such as independence and the security of judicial, can be liable for unlawful acts; if so, the conditions and consequences of liability; if not, the reasons and the proper of this situation in terms of the protection of rights are of great importance within the framework of the principles of the state of law and the rule of law. On the other hand, how, against whom and in what manner the lawsuit for compensation for the judge's civil liability will be filed, the course of the proceedings and the special circumstances that may arise from the proceedings should be clarified in terms of legal predictability and security. Since the judges and those who will judge them will also be judges, there is a danger that these judges may interpret an ambiguous legal situation in their own favour and pervert justice due to feelings such as professional solidarity or personal security. Ultimately, it is of critical importance that the procedures and principles of judges civil liability are clear, comprehensible, and established in advance. On the other hand, the fact that the judicial service is a public service requires a separate discussion of the liability and role of the state at this point. Accordingly, the judge acts as a public power by performing the judicial function on behalf of the state. In this case, the judicial activity is carried out through the judge and in fact by the state.