Yoğun bakım hemşirelerinde bakım davranışlarını belirleyen faktörlerin incelenmesi: Nitel bir çalışma
Factors determining caring behaviors among intensive care nurses: A qualitative study
- Tez No: 1018090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bakım davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin bakım kararları ile uygulamalarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, bakım davranışlarının kendisinden ziyade bu davranışların belirleyicileri hemşirelerin deneyimleri doğrultusunda derinlemesine incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini karşılayan 14 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur. Veriler, Hemşire Bilgi Formu ve Yapılandırılmış Görüşme Formu aracılığıyla yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak yazılı transkriptlere dönüştürülmüş ve Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda bakım davranışlarını etkileyen faktörlere ilişkin 6 ana tema belirlenmiştir: (1) iş yükü ve zaman kısıtlılığı, (2) örgütsel ve yönetsel bağlam, (3) eğitimsel ve mesleki yeterlik faktörleri, (4) ekip çalışması ve çalışma ortamı dinamikleri, (5) hastaya ilişkin klinik talepler ve (6) mesleki değerler, etik ve kişisel dayanıklılık. Hemşireler özellikle aşırı iş yükü, zaman yetersizliği, personel eksikliği ve yönetsel baskının bakım davranışlarını olumsuz etkilediğini belirtmiştir. Buna karşın ekip desteği, destekleyici liderlik, mesleki etik değerler ve içsel motivasyonun bakım davranışlarını güçlendirdiği ifade edilmiştir. Ayrıca yoğun bakım hemşireliğinde deneyim temelli öğrenmenin bakım kalitesi açısından önemli olduğu vurgulanmıştır. Yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları; yapısal, örgütsel, mesleki ve bireysel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkmaktadır. Bakımın geliştirilmesi, iş yükü, liderlik, eğitim, ekip çalışması ve duygusal destek alanlarında çok düzeyli müdahaleleri gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the factors influencing the care behaviors of nurses working in intensive care units and to explore how these factors shape nursing care decisions and practices. Rather than focusing on care behaviors themselves, the study aimed to provide an in-depth understanding of the determinants of these behaviors based on nurses' experiences. The research was designed as a qualitative study and conducted in the intensive care units of a university hospital in Istanbul, Türkiye. The sample consisted of 14 intensive care nurses who met the inclusion criteria. Data were collected through face-to-face interviews using a Nurse Information Form and a Structured Interview Form. The interviews were audio-recorded, transcribed verbatim, and analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis approach. The analysis revealed six main themes related to factors affecting nursing care behaviors: (1) workload and time constraints, (2) organizational and managerial context, (3) educational and professional competency factors, (4) teamwork and workplace dynamics, (5) patient-related clinical demands, and (6) professional values, ethics, and personal resilience. Nurses emphasized that excessive workload, insufficient time, staff shortages, and managerial pressure negatively affected nursing care behaviors. In contrast, team support, supportive leadership, professional ethical values, and intrinsic motivation were identified as factors strengthening care behaviors. In addition, experience-based learning in intensive care nursing was highlighted as an important contributor to the quality of care. The findings demonstrated that intensive care nurses' care behaviors emerge through the interaction of structural, organizational, professional, and individual factors. Improving nursing care in intensive care settings requires multidimensional interventions targeting workload, leadership, education, teamwork, and emotional support.