Çocukluk çağı travmaları, öz şefkat, ruminasyon ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between childhood traumas, self-compassion, rumination, and emotional regulation difficulties
  1. Tez No: 1018103
  2. Yazar: BERNA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KAYGAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde çocukluk çağı travmatik yaşantılar, öz şefkat, ruminasyon ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 278' kadın, 148'i olmak üzere toplam 426 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak 'Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği', 'Öz- Anlayış Ölçeği', 'Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği' ve 'Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8' kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde ise Bağımsız Örneklemler için t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantıların, öz şefkatin ve duygu düzenleme güçlüğünün cinsiyete göre farklılaşmadığı, ruminasyonun ise cinsiyete göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantıların, öz şefkatin ve ruminasyonun yaşa göre farklılaştığı, duygu düzenleme güçlüğünün yaşa göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantılar ile ruminasyon arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki, çocukluk çağı travmatik yaşantılar ile öz şefkat arasında düşük düzeyde negatif bir ilişki, çocukluk çağı travmatik yaşantılar ile duygu düzenleme güçlüğü arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki, öz şefkat ile ruminasyon arasında orta düzeyde negatif bir ilişki, duygu düzenleme güçlüğü ile ruminasyon arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki ve duygu düzenleme güçlüğü ile öz şefkat arasında orta düzeyde negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantıların, öz şefkatin ve ruminasyonun duygu düzenleme güçlüğünün toplam varyansın %.51'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazındaki çalışmalarla birlikte tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between childhood traumatic experiences, self-compassion, rumination, and emotion regulation difficulties in adults. The study group consists of a total of 426 adults, including 278 women and 148 men. The Childhood Adverse Experiences Scale, Self-Compassion Scale, Rumination Thinking Style Scale, and Emotion Regulation Difficulty Scale-8 were used as data collection tools in the study. The data analysis in the study used the t-test for independent samples, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The study found that childhood traumatic experiences, self-compassion, and emotion regulation difficulties did not differ according to gender, while rumination did differ according to gender. The study found that childhood traumatic experiences, self-compassion, and rumination differed according to age, while emotion regulation difficulties did not differ according to age. The study found a low positive correlation between childhood traumatic experiences and rumination, a low negative correlation between childhood traumatic experiences and self-compassion, a low positive correlation between childhood traumatic experiences and emotion regulation difficulties, a moderate negative correlation between self-compassion and rumination, a moderate positive correlation between emotion regulation difficulties and rumination, and a moderate negative correlation between emotion regulation difficulties and self-compassion. Finally, the study found that childhood traumatic experiences, self-compassion, and rumination explained 51% of the total variance in emotion regulation difficulties. The findings obtained in the study were discussed in conjunction with studies in the field, and recommendations were made.