Yerel yönetimlerde dijital dönüşüm ve CRM uygulamaları: İletişim koordinasyon ve veri analizi inceleme örneği
Digital transformation and CRM applications in local governments: Communication coordination and data analysis review example
  1. Tez No: 1018104
  2. Yazar: AHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL RENGİN KÜÇÜKERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital dönüşüm, kurumların teknolojiyi kullanarak iş süreçlerini, iletişimlerini ve hizmet sunumunu dönüştürme sürecidir. İşletmeler, yerel yönetimler, kamu kurumları ve hatta bireyler, dijital teknolojilerin sağladığı fırsatları kullanarak verimliliklerini artırma, maliyetleri düşürme, müşteri/vatandaş deneyimini iyileştirme ve rekabet avantajı elde etme amacıyla dijital dönüşümü benimsemektedir. Bu çalışmanın amacı; yerel yönetimlerde dijital dönüşümün vatandaş ilişkilerindeki iletişim kalitesinin ve vatandaş memnuniyetinin artıp artmadığını, iletişim koordinasyonu ve veri analizlerinin doğru siyasi kararlar alınıp alınmadığına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Olasılıksız örnekleme yöntemi kullanılarak dijital dönüşüm gerçekleştirmiş yerel yönetim kurumları incelenmiştir. Yapılan inceleme ve analizler sonucunda dijital dönüşümünü gerçekleştiren yerel yönetimlerin vatandaş ilişkilerindeki iletişim kalitelerinin ve memnuniyetin arttığı, ayrıca iletişim koordinasyonu ve veri analizleri ile kurum içi ilişkilerin geliştiği ve doğru siyasi yatırımların yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world digital transformation is the process of transforming business processes, communications and service delivery of organizations using technology. Businesses, local governments, public institutions and even individuals consume digital energy in order to increase efficiency, reduce costs, combine customer/citizen experience and gain competitive advantage by using solutions of digital technologies. The purpose of this study is to investigate whether digital transformation in local governments increases the quality of communication in citizen relations and citizen satisfaction, and whether communication coordination and data analysis have an impact on whether the right political decisions are made. Using the non-probability sampling method, a local government institution that has achieved digital transformation and modernized its corporate communication mechanisms was examined. As a result of the examination and analysis, it has been determined that the communication quality and satisfaction in citizen relations of local governments that have carried out digital transformation have increased, in-house relations have improved with communication coordination and data analysis, and the right political investments have been made.