Design optimization for enhanced heat dissipation efficiency in lithium-ion battery packs of electric vehicles: A case study of Tesla model 3
Elektrikli araçların lityum iyon akü paketlerinde gelişmiş ısıdağıtım verimliliği için tasarım optimizasyonu: Tesla model 3'ün bir vaka çalışması
  1. Tez No: 1018126
  2. Yazar: OBAIDA KITAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURGAY PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mekatroniği ve Akıllı Araçlar Ana Bilim Dalı
Özet
Lityum iyon piller, olağanüstü enerji yoğunlukları ve özgül enerji özellikleri sayesinde çok sayıda pille çalışan cihaz için birincil enerji kaynağı görevi görür. Ancak, şarj ve deşarj işlemleri sırasında önemli miktarda ısı üretmeye eğilimlidirler ve bu da aşırı ısınmayı önlemek ve uzun ömür ve optimum performans sağlamak için verimli bir termal yönetim gerektirir. Bu tez, elektrikli araçlardaki (EA) pil paketlerinin termal davranışını çeşitli senaryolarda incelemeyi ve özellikle hızlı şarj ve aşırı sıcaklık koşullarında pil ömrünü uzatmak için ısı dağılımı stratejilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tesla Model 3'ün pil paketine odaklanan bu araştırma, ısı dağılımını optimize etmek ve genel pil verimliliğini artırmak için termal sistem tasarımı, 3D modelleme ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) analizini entegre eden kapsamlı bir yaklaşım kullanmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, pil ömrünü ve performansını artırmak için etkili termal yönetim stratejilerine ilişkin bilgiler sağlayarak EA pil teknolojisinin ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lithium-ion batteries serve as the primary energy source for numerous battery- powered devices owing to their remarkable energy density and specific energy characteristics. However, they are prone to generating considerable heat during charging and discharging processes, necessitating efficient thermal management to prevent overheating and ensure prolonged lifespan and optimal performance. This thesis aims to investigate the thermal behavior of battery packs in electric vehicles (EVs) across various scenarios and enhance heat dissipation strategies to extend battery lifespan, particularly during fast charging and extreme temperature conditions. Focusing on the battery pack of the Tesla Model 3, this research employs a comprehensive approach integrating thermal system design, 3D modeling, and computational fluid dynamics (CFD) analysis to optimize heat dissipation and improve overall battery efficiency. The findings of this study contribute to the advancement of EV battery technology by providing insights into effective thermal management strategies for enhancing battery lifespan and performance.