Erken çocukluk döneminde akran saldırganlığının çocukların biyofili ve sorumluluk düzeyi değişkenleri açısından incelenmesi
An examination of peer aggression in early childhood in terms of children's biophilia and level of responsibility
  1. Tez No: 1018127
  2. Yazar: HALİME TANKUT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 60-66 aylık çocukların biyofili ve sorumluluk düzeylerinin akran saldırganlığı davranışlarını yordama düzeyinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Konya il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alan 143'ü kız, 126'sı erkek olmak üzere 60-66 ay arasındaki 269 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Dönemde Akran Saldırganlığı ( Öğretmen Formu) Ölçeği”,“Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Sorumlu Davranıma Düzeylerini Belirleme Ölçeği (SDÖ)”,“Çocuklar İçin Biyofili Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde parametrik olmayan testler ve Bayesçi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, biyofili ve sorumluluk ile saldırganlık (fiziksel, sosyal, sözel ve toplam) arasında negatif yönlü ilişkiler olduğunu ve bu iki değişkenin saldırganlığı anlamlı biçimde yordadığını göstermektedir. Sorumluluk tüm modellerde en güçlü yordayıcı olarak belirlenirken, biyofili ise anlamlı katkı sağlamaktadır. Cinsiyet açısından kız çocuklarının sorumluluk düzeyleri daha yüksek, erkek çocukların ise saldırganlık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Yaş gruplarına göre anlamlı fark tespit edilmezken, okul türüne göre sosyal ve toplam saldırganlıkta resmi okul lehine farklılıklar belirlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma çocukların sorumluluk gelişimlerinin desteklenmesinin ve doğa ile kurdukları etkileşimlerinin artırılmasının, saldırgan davranışların azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to determine the extent to which biophilia and responsibility levels in 60- to 66-month-old children predict peer aggression behaviors. To this end, the study was conducted using the correlational survey model, one of the descriptive research methods. The study sample consisted of 269 children aged 60–66 months, including 143 girls and 126 boys, attending private and public preschool institutions affiliated with the Konya Provincial Directorate of National Education. The data collection tools used were the“Personal Information Form,”the“Peer Aggression Scale in the Preschool Period (Teacher Form),”the“Scale for Determining the Level of Responsible Behavior in Preschool Children (SDÖ),”and the“Biophilia Scale for Children.”Since the data did not follow a normal distribution, non-parametric tests and Bayesian statistical methods were used in the analyses. The research findings indicate negative correlations between biophilia and responsibility on one hand, and aggression (physical, social, verbal, and total) on the other, and demonstrate that these two variables significantly predict aggression. While responsibility was identified as the strongest predictor in all models, biophilia also made a significant contribution. In terms of gender, girls were found to have higher levels of responsibility, while boys had higher levels of aggression. No significant differences were found across age groups; however, differences in favor of public schools were identified in social and total aggression based on school type. In conclusion, this study suggests that supporting children's development of responsibility and increasing their interactions with nature may play an important role in reducing aggressive behaviors.