Adet düzensizliği olan adölesanlarda kemik dansitesi ve sklerostin düzeyleri
Bone mineral density and serum sclerostin levels in adolescents with menstrual irregularity
- Tez No: 1018165
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adet düzensizliği olan adölesan kızlarda serum sklerostin düzeyleri ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve adet düzensizliğinin kemik sağlığı üzerindeki olası etkilerini incelemektir. Materyal ve Metod: Prospektif, kesitsel ve karşılaştırmalı olarak yürütülen çalışmaya, 14–20 yaş aralığında, menarştan sonra en az üç yıl geçmiş 60 adet düzensizliği olan olgu ve düzenli menstrüel siklusa sahip 60 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların antropometrik ölçümleri yapıldı; serum FSH, LH, estradiol, sklerostin ve osteokalsin düzeyleri değerlendirildi. Kemik mineral yoğunluğu tüm vücut ve lomber omurgadan DXA yöntemi ile ölçülerek Z skorları analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında kemik mineral yoğunluğu ve kemik mineral içeriği açısından anlamlı fark saptanmadı. Adet düzensizliği olan grupta LH ve osteokalsin düzeyleri daha yüksek, estradiol düzeyleri daha düşük bulundu. Serum sklerostin düzeyleri gruplar arasında benzerdi; ancak düşük medyan sklerostin düzeyi adet düzensizliği grubunda daha sık görüldü. Çok değişkenli analizde yüksek LH bağımsız risk faktörü, yüksek estradiol ve yüksek medyan sklerostin düzeyi ise koruyucu faktörler olarak belirlendi. VKİ SDS, L1–L4 ve tüm vücut BMD Z skorlarının en güçlü bağımsız belirleyicisi olarak saptandı. Sonuç: Adet düzensizliği olan adölesanlarda belirgin hormonal değişikliklere rağmen kemik mineral yoğunluğunda anlamlı azalma saptanmamıştır. Artmış osteokalsin düzeyleri, bu dönemde kemik yapım aktivitesinin olası koruyucu/kompansatuvar yanıtını düşündürmektedir. Sklerostinin adölesan kemik metabolizmasındaki rolünü netleştirmek için daha geniş örneklemli ve uzun dönemli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between serum sclerostin levels and bone mineral density in adolescent girls with menstrual irregularity and to investigate the potential effects of menstrual irregularity on bone health. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional, comparative study included 60 adolescent girls with menstrual irregularity and 60 healthy controls with regular menstrual cycles, aged 14–20 years, all of whom were at least three years post-menarche. Anthropometric measurements were obtained for all participants, and serum follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol, sclerostin, and osteocalcin levels were assessed. Bone mineral density was measured at the whole body and lumbar spine using dual-energy X-ray absorptiometry, and Z-scores were analyzed. Results: No significant differences were observed between the groups in terms of bone mineral density or bone mineral content. Luteinizing hormone and osteocalcin levels were higher, whereas estradiol levels were lower in the menstrual irregularity group. Serum sclerostin levels were similar between the groups; however, low median sclerostin levels were more frequently observed among adolescents with menstrual irregularity. In multivariate analysis, elevated luteinizing hormone was identified as an independent risk factor, whereas higher estradiol levels and high median sclerostin levels were identified as protective factors. Body mass index standard deviation score was found to be the strongest independent predictor of L1–L4 and whole-body bone mineral density Z-scores. Conclusion: Despite marked hormonal alterations, no significant reduction in bone mineral density was detected in adolescents with menstrual irregularity. Increased osteocalcin levels may indicate a potential protective or compensatory response in bone formation activity during this period. Further prospective studies with larger sample sizes and long-term follow-up are needed to clarify the role of sclerostin in adolescent bone metabolism.