Synthesis, characterization, and performance testing of mitochondria-targeted drug conjugated carbon nanoparticles for pancreatic cancer
Pankreas kanseri için mitokondri hedefli ilaç konjuge karbon nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve performans testi
  1. Tez No: 1018181
  2. Yazar: İLAYDA İNĞEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAR İLERİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Pankreas duktal adenokarsinom (PDAC), pankreas kanserinin en yaygın türüdür ve insanlarda en ölümcül kanser türleri arasında yer almaktadır. PDAC için standart kemoterapi tedavisi gemsitabindir; ancak bu tedavi nadiren tam bir iyileşme sağlar. Bu nedenle, nanoterapötik yöntemlerin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, stabil suda çözünür fulleren (C60-WS) sentezlenmiş ve UV/Vis spektroskopisi, TOC, GC/MS, DLS, zeta potansiyeli ve SEM analizleri kullanılarak karakterize edilmiştir. C60'ın ışığa duyarlı özellikleri, 365 nm LED ışınlaması yoluyla tümörlerin fotodinamik tedavisi için kullanılmıştır. Vis (SkQ1) ve MitoQ gibi mitokondri hedefli antioksidanların kullanımı, PDAC tedavisi için umut verici bir terapötik yaklaşım sunabilir. Bu çalışmanın temel amacı, Vis ve MitoQ'nun yanı sıra bunların fulleren C60 nanokomplekslerinin, insan pankreas SW-1990 ve BxPC-3 hücre hatlarında in vitro olarak prooksidan etkilerini ve terapötik potansiyelini incelemektir. UV–Vis, DLS ve SEM analizleri, C60'ın antioksidan ilaçlarla başarılı bir şekilde kompleks oluşturduğunu doğrulamıştır. Konfokal mikroskopi sonuçları, pankreas kanseri hücreleri tarafından C60-SkQR1'in etkili bir şekilde hücreye alındığını göstermiştir. Hem serbest ilaçlara hem de nanokomplekslere maruz kalma sonrası hücre canlılığı değerlendirilmiş ve IC50 değerleri belirlenmiştir. Apoptozlu hücre popülasyonları, Annexin V/PI boyaması kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular, MitoQ'nun SW1990 hücrelerinde PDAC tedavisi için gemsitabinin potansiyel bir alternatif olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, nanokomplekslerin zayıf fototoksik tepkisi ve azalmış sitotoksisitesi, bu fulleren bazlı nanomalzemenin PDAC hücre hatlarında çift işlevli bir ilaç taşıyıcısı ve fotosensitizör olarak potansiyel uygulamasını sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) is the most prevalent form of pancreatic cancer (PC) and is among the most fatal cancers in humans. The standard chemotherapy treatment for PDAC is gemcitabine; however, it rarely achieves a complete cure. Therefore, the exploration of nanotherapeutic methods is of great importance. In this study, stable water-soluble fullerene (C60-WS) was synthesized and characterized using UV/Vis spectroscopy, TOC, GC/MS, DLS, zeta potential, and SEM analyses. The photosensitive properties of C60 were utilized for photodynamic therapy of tumors through 365 nm LED irradiation. The application of mitochondria-targeted antioxidants, such as Vis (SkQ1) and MitoQ, may offer a promising therapeutic approach for the treatment of PDAC. The primary objective of this study was to examine the pro-oxidant effects and therapeutic potential of Vis and MitoQ, along with their fullerene C60 nanocomplexes, in human pancreatic SW-1990 and BxPC-3 cell lines in vitro. UV–Vis, DLS, and SEM analyses confirmed the successful complexation of C60 with the antioxidant drugs. The results of confocal microscopy demonstrated effective cellular uptake of C60-SkQR1 by pancreatic cancer cells. Cell viability upon exposure to both free drugs and nanocomplexes was evaluated, and the IC50 values were determined. Apoptotic cell populations were quantified using Annexin V/PI staining. The findings indicate that MitoQ may serve as a potential alternative to gemcitabine for the treatment of PDAC in SW1990 cells. However, the weak phototoxic response along with the reduced cytotoxicity of the nanocomplexes limits the potential application of this fullerene-based nanomaterial as a dual -function drug carrier and photosensitizer in PDAC cell lines.