Tango dansının üniversite öğrencilerinde utangaçlık, benlik saygısı ve akademik özyeterlilik düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Invetigation of shyness, self-esteem and academic self-efficacy levels of tango dance in university students in terms of different variables
  1. Tez No: 1018190
  2. Yazar: NECAT TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, tango dansı müdahalesinin üniversite öğrencilerinin utangaçlık, benlik saygısı ve akademik öz yeterlilik düzeyleri üzerindeki etkilerini cinsiyet, sınıf düzeyi ve sosyo-ekonomik durum değişkenleri açısından incelemektir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel aşama, tek gruplu ön test-son test deneysel desen olarak tasarlanmış; nitel aşamada ise odak grup görüşmeleri yoluyla derinlemesine veri toplanmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören, daha önce dans eğitimi almamış 48 kadın ve 48 erkek olmak üzere toplam 96 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Katılımcılara haftada 2 gün, günde 2 saat olmak üzere 8 hafta boyunca tango eğitimi verilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Utangaçlık Ölçeği, Benlik Saygısı Ölçeği, Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler bağımlı gruplar t-testi ve karışık ölçümler ANOVA ile analiz edilmiş; nitel veriler ise tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Nicel bulgular, tango müdahalesi sonrasında katılımcıların utangaçlık düzeylerinde anlamlı bir azalma (t=9,88, p<,001), benlik saygısı (t=3,66, p<,001) ve akademik öz yeterlilik (t=7,88, p<,001) düzeylerinde ise anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir. Bu etkilerin cinsiyet, sınıf düzeyi ve sosyo-ekonomik durum değişkenlerine göre farklılaşmadığı, müdahalenin tüm alt gruplarda benzer şekilde olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Nitel bulgular, tango deneyiminin utangaçlıkla baş etmede özgüven inşası, sosyal beceri edinimi ve bilişsel-duygusal yeniden çerçeveleme; benlik saygısı gelişiminde benlik değerinde niteliksel artış, dışsal onay ve özgüvenin yayılma etkisi; akademik öz yeterlilikte ise öğrenilmiş başarının genellenmesi, akademik katılımda güçlenme, disiplin ve duygusal düzenleme temaları altında katkı sağladığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, tango dansı, üniversite öğrencilerinin utangaçlıkla baş etmelerine, benlik saygılarını geliştirmelerine ve akademik öz yeterlilik algılarını güçlendirmelerine yardımcı olan etkili bir psikososyal müdahale aracıdır. Bu bulgular doğrultusunda, üniversitelerde yaygınlaştırılması ve farklı öğrenci gruplarıyla benzer çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of tango dance intervention on university students' shyness, self-esteem, and academic self-efficacy levels in terms of gender, grade level, and socioeconomic status variables. The explanatory sequential design, one of the mixed method designs, was used in the research. The quantitative phase was designed as a one-group pretest-posttest experimental design, while in-depth data were collected through focus group interviews in the qualitative phase. The study group consisted of 96 volunteer students (48 female, 48 male) studying at Mersin University in the 2024-2025 academic year who had not received any dance training before. Participants received tango training for 8 weeks, 2 days a week, 2 hours per day. Data collection tools included a Personal Information Form, Shyness Scale, Self-Esteem Scale, Academic Self-Efficacy Scale, and a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using dependent samples t-test and mixed-design ANOVA, while qualitative data were analyzed using thematic analysis. Quantitative findings revealed a significant decrease in participants' shyness levels (t=9.88, p<.001) and significant increases in self-esteem (t=3.66, p<.001) and academic self-efficacy (t=7.88, p<.001) after the tango intervention. These effects did not differ according to gender, grade level, and socioeconomic status variables, indicating that the intervention yielded similar positive results across all subgroups. Qualitative findings revealed that the tango experience contributed to coping with shyness through self-confidence building, social skill acquisition, and cognitive-emotional reframing; to self-esteem development through qualitative increase in self-worth, external validation, and spillover effect of self-confidence; and to academic self-efficacy through generalization of learned success, enhanced academic participation, discipline, and emotional regulation. In conclusion, tango dance is an effective psychosocial intervention tool that helps university students cope with shyness, develop their self-esteem, and strengthen their academic self-efficacy perceptions. Based on these findings, it is recommended to expand such programs in universities and conduct similar studies with different student groups.