Müzikallerde dramatik unsur olarak tango: Ionesco'nun Macbett oyununun müzikal uyarlaması
Tango as a dramatic element in musicals: The musical adaptation of Ionesco's play Macbett
  1. Tez No: 1004682
  2. Yazar: BELGİ SAYĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Bale ve Dans, Music, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Norveççe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
Özet
Genel bir ifade ile; müzik eşliğinde gerçekleştirilen tiyatro veya sinemaya müzikal denmektedir. Burada yanıltıcı olan yaklaşım“müzikle ilgili olan”anlamında kullanılan müzikal kavramıdır. Müzikal anlatım diğer dramatik unsurlara göre yeni bir kavram olmakla beraber sürekli yenilenen bir kavramdır. Dans bir dramatik sahnelemede ancak uygun görülürse müziğin eşlikçisi olarak kullanılır, dans tiyatrosu dışında. Müzik müzikallerde dramatik anlatımın bir parçasıdır ve bu parça çıkarıldığında dramatik yapı bozulur. Bu çalışmanın amacı müzikallerde dans kullanımının da bir anlatım aracı olarak değerlendirilebileceğidir. Müzikallerde yer alan dans sahneleri genellikle tek bir türü de barındırmaz. Her tür ve anlamı ile ilgili bir çalışma daha geniş bir araştırmanın konusu olacağından bu çalışmada sadece tango ile ilgili olan bölümler incelenecektir. Bu çalışmada içinde tango müziği ve dansının kullanıldığı sahnelerin analizi yapılmak üzere beş müzikal incelenecek. Bulgular doğrultusunda Eugen Ionesco'nun Macbett oyunun müzikal yorumu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Generally speaking, a musical is a type of theatre or film performed with musical accompaniment. The misleading approach here is the use of the term“musical”in the sense of“related to music.”While musical expression is a relatively new concept compared to other dramatic elements, it is constantly evolving. Dance is used in dramatic staging only as an accompaniment to music if deemed appropriate, except in dance theatre. In musicals, music is an integral part of the dramatic narrative, and its removal disrupts the dramatic structure. The aim of this study is to consider the use of dance in musicals as a means of expression. Dance scenes in musicals generally do not encompass a single genre. Since a study of each genre and its meaning would require a broader research project, this study will only examine sections related to tango. Five musicals will be analyzed in this study to examine scenes in which tango music and dance are used. Based on the findings, a musical interpretation of Eugen Ionesco's Macbett will be developed.