Cengiz Tanç'ın müziği ve yenilikçi kimliğiyle çağdaş Türk müziğindeki yeri
Cengiz Tanç, his music and as an avant-garde composer in contemporary Turkish music
- Tez No: 101820
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Cengiz Tanç'ın yenilikçi kimliğiyle çağdaş Türk müziği içindeki yerini belirlemek için yapılan bu çalışmayla ailesi, öğrencileri ve yakın çalışma arkadaşlarından, personel özlük dosyasından ve hakkında yapılan yayınlardan elde edilen bilgilerle hakkında en geniş bilgileri içeren bir bilgi havuzu oluşturulmak istendi. Kuşkusuz bu çalışmanın Tanç hakkıdaki belge ve bilgilerin tümüne ulaştığı iddiası yoktur. Araştırma derinleştirdikçe her an yepyeni ve ilginç bilgi ve belgelere ulaşmak mümkündür. Burada sunulan belge ve bilgilerle var olan belge bilgilere ek olarak insan kaynaklan aracılığıyla elde edilmiş pek çok belgeyi katarak besteciyi en geniş ölçüde tanıtmaya çalışıldı. Çalışmanın temel amaçlarından biri besteciyi müzik adamı ya da besteci olmaktan çok insan yönüyle ortaya çıkarmaktı. Çocukluğunu çoğunlukla evde kurşun askerleriyle geçiren, kendisine bir bisiklet almasını istediği babasının bir keman getirmesiyle bütün hayatı değişen ve Cumhuriyet Türkiye'sinin öncü ve yenilikçi bestecisi olan Tanç kimdi. Bu çalışmada yanıt aranan temel soru bu oldu.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to identify the position of Cengiz Tanç as an avant-garde composer in Contemporary Turkish Music. Many written and oral information collected about him by the family members, students and colleagues. Some official documents is inspected about him and got many important information related his duties, health conditions and addresses he lived. It was not impossible to get all documents and information about him indeed. Continuing this study it is possible to get more new information about Tanç. The documents and information given here is added the on hand and broadened for getting more familiarity the composer. The main focus of the study was not to explore as a musician and composer but as a man. His childhood, playing with his toys at home, when wanted to get a bicycle the father brought a violin and his life changed as an avant-garde composer. Who was he? This study tried an answer to this question.