Sınıf geçme statüsü uygulanan fakültelerde öğrenci hareketliliğinin Markov modeli
Markov model of student mobility in the faculties requiring student passes in every subject
- Tez No: 1063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
-vxx- OZET SINIF GEÇME STATÜSÜ UYGULANAN FAKÜLTELERDE Ö?RENCİ HAREKETLİLİ?İNİN MARKOV MODELİ TAPLAMACIOGLU, M. Cengİ2 Yüksek Lisans Tezi G.ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalx Kasım 1985 124 Sayfa Endüstride insangücü hareketliliği, en önemli konu lardan biridir. Bir işletmede insan gücünün gelecekteki durumu şimdiki durumuna bağlx ise, bu tür işletmelerde insangücü hareketliliği Markov zincirleri ile modelle- nip çözülebilir. Sxnxf geçme sisteminX uygulayan fakültelerde öğ renci hareketliliği Markov Modeli esas alxnarak incelen miştir. Sayxsal gösterge için, Gazi Üniversitesi Txp Fakül tesi seçilmiş olup; elde edilen bulgular ve yorumlar de- taylx bir şekilde gösterilmiştir. İncelenen bu fakültede Markov zincirleri kullanx- larak sxnxf lara göre basarx oranları, belxrli bir sınıf taki öğrencilerin gelecek devrelerde sınıflara göre dağı lımı, seçilen sınıfta yada sonraki sınıflarda ortalama bek leme süreleri, sınıflara göre geçme olasılıkları ve gele cek devrelerde mezun olması beklenen öğrenci sayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
-viix- ABSTRACT MARKOV MODEL OF STUDENT MOBILITY IN THE FACULTIES REQUIRING STUDENT PASSES IN EVERY SUBJECT T7VPLAMACIO?LU, M. Cengiz M.Sc. Disertation G.U. Graduate School Of Natural And Applied Sciences Industrial Engineering Department November 19 85 124 Pages One of the most important subjects in Industry- is manpower mobility. In an organization, if the future position of the manpower depends on the current position, then, in such organizations the mobility of manpower can be modelled and solved by using the Markov Chains. In this study, Markov Model of Student mobility is +>? researched in the faculties which require student passes in every subject. Gazi University Medical Faculty has been selected for the numerical indication and the obtained results and the commentaries have been explained. In this faculty, by using Markov Chain; the success rate of each class at the faculty, distribution of a defined class in the next term to the classes, the average waiting times of students at the selected and next classes, probabilities of succes in graduation for each class, the numbers of students who are estimated to graduate in the next terms have been calculated.