NaI (TI) dedektörleri için gamma cevap fonksiyonunun Monte Carlo metodu ili elde edilmesi
- Tez No: 142
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
3“x3”'lik Nal(Tl) kristalinin gamma cevap fonksiyonu nokta ve disk kaynak için elde edilmiştir. Elektronun enerji kayıpları dedektör rezülasyanu ile belirlenmiştir. Rezülasyo- nun enerji bağımlılığı için, 3“x3”'lik IMal(Tl) kristale ait deneysel sonuçlar bir fonksiyona fit edilerek kullanılmıştır. Bremsstrahlung radyasyonu ihmal edilmiştir. Elektron ve pozit- ronların menzilini veren integral, Simpaon Kuralı ile alınmış ve menzil, enerjiye bağlı olarak bir fonksiyona fit edilmiştir. Pozitronun menzilini hesaplamak için bu fonksiyon kullanılmış tır.
Özet (Çeviri)
The response function of the 3“x3”l\lal (Tl) crystal is determined for gamma rays from point and disc sources. Lie determine the electron energy loss with the detector resolution, The energy dependence of the resolution is obtained by fitting the experimental results of 3“x3”Nal (Tl) crystal to a simple form. LJe neglect the effects of Bremsstrahlung radiation. The integral form uhich gives the electrons end positrons range is evaluated by Simpson Rule and the results is fitted to a simple form as the function of energy. Ue use this simple form to calculate the positrons range.