1980 sonrası Türk resminde fantastik eğilimler
Post 1980's fantastic inclanations in Turkish drawings paintings
- Tez No: 101832
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. MUSTAFA ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Fantastiğin temeİ perspektifini vermeye yönelik olan fantastik kavramına geneİ bir şekilde yer verdim. Daha sonra Türk Sanatı Fantastik eğilimine nelerin yol açtığına, karşılaşılan sorunların neler olduğuna ve 1980 sonrası eğilimin durumuna genel bir yaklaşımda bulundum. Bu eğilimi düşünce ve tavır boyutunda daha geniş kapsamlı ve iyi anlayabilmek için fantastik eğilimi içinde yer alan sanatçılarla yaptığım söyleşilerle ve edindiğim kaynaklarla Türk Resimin de fantastik eğilimi daha açıklayıcı olarak ifade edebileceğimi düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I mentioned about the notion of“fantastic”that aims to point the basic perspective of fantastic in general. Followingly, I explored the motivation that induced the tendency towards fantastic in Turkish art, along with the relevant problems and situation in post- 1980 period. Indeed, I hope to have expressed the fantastic trends in turkish art in a more clarifying way through the references I attained and interwievs. I made with artists who works in fantastic style, in order to understand the very idea and manner İn it broadly.