Analogtan dijital sinemaya geçişin sinematografi ve kurgu üzerindeki etkileri
The effects of the transition from analog to digital cinema on cinematography and editing
- Tez No: 1018396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Sinema sanatı, son yüzyılın en etkili sanat dallarından biridir ve günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Sinematografinin ortaya çıktığı andan günümüze kadar geçirdiği değişim ve dönüşümler, hem kurgu hem de sinematografi bağlamında önemli gelişmeler göstermiştir. Pelikül yöntemle çekilen filmlerin montajlanması, gösterilmesi, arşivlenmesi ve korunması aşamaları büyük bir efor gerektirmiştir. Hem görüntü yönetmenleri hem de kurgu operatörleri, uzun zaman alan çalışmalar sonucunda bir filmi gösterime hazır hâle getirmekteydi. Günümüzde sinemada dijital devrimin gelişmesiyle birlikte, hem çekim hem de montaj aşamasında eski alışkanlıkların büyük ölçüde terk edildiği söylenebilir. Çekim aşamasında dijital kayıt yapabilen kameraların varlığı, görüntü yönetmenlerinin iş süreçlerini kolaylaştırmakta ve yönetmenlerin kaygılarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Benzer şekilde, post prodüksiyon sürecinde de hayati önem taşıyan kolaylıklar sağlanmıştır. Bu kolaylıklar, filmin hem teknik yapısına hem de içeriğine önemli katkılar sunmuştur. Pelikül döneminde oldukça pahalı olan sinema üretimi, dijital kameralar ve gelişen kurgu yazılımları sayesinde maliyet açısından daha uygun ve ulaşılabilir bir hâle gelmiştir. Bu durum, sektör dışında üretim yapan bağımsız sinemacıların da film yapma imkânına erişimini sağlamıştır. Bu çalışmada, film setlerinde görev alan görüntü yönetmenlerine, yönetmenlere ve kurgu operatörlerine; pelikül sinemadan dijital sinemaya geçişin kurgu ve sinematografi bağlamındaki olumlu ve olumsuz etkilerine ilişkin yarı yapılandırılmış sorular yöneltilecektir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilecek ve çalışma bu doğrultuda sonuca ulaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most influential branches of art of the last century and continues to maintain its impact today. The changes and transformations that cinematography has undergone from its emergence to the present day have demonstrated significant developments in the contexts of both editing and cinematography. The processes of editing, screening, archiving, and preserving films shot on celluloid required tremendous effort. Both cinematographers and film editors prepared a film for release only after long and demanding periods of work. Today, with the development of the digital revolution in cinema, it can be said that many old habits in both the shooting and editing processes have largely been abandoned. The existence of cameras capable of digital recording during the shooting stage facilitates the workflow of cinematographers and significantly reduces the concerns of directors. Similarly, vital conveniences have also been provided in the post-production process. These conveniences have made important contributions to both the technical structure and the content of films. Film production, which was extremely expensive during the celluloid era, has become more affordable and accessible thanks to digital cameras and developing editing software. This situation has also enabled independent filmmakers outside the industry to gain access to filmmaking opportunities. In this study, semi-structured questions will be directed to cinematographers, directors, and film editors working on film sets regarding the positive and negative effects of the transition from celluloid cinema to digital cinema in the contexts of editing and cinematography. The obtained data will be evaluated through the descriptive analysis method, and the study will be concluded accordingly.