Çift evre kaydırmalı anahtarlamalı modem tasarımı
  1. Tez No: 4155
  2. Yazar: HALDUN SARNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu tezde çok-yollu, frekans seçici sönümlenmeye kar şı dayanıklı yeni bir modülasyon yöntemi olan“çift evre kaydırmalı anahtarlama”(ÇEKA) tanıtılmış ve üstün başa- rımını kanıtlayan kuramsal ve deneysel sonuçlar verilmiş tir. Uygulama olarak 900 Bit/s veri hızında bir modem gerçeklenmiştir. Band-dışı gücü azaltmak ve telefon ka nalına uyumlamak için evre adımı yükseltilmiş kosinüs işlevi ile şekillendirilmiştir. Göndermeç, bir salt okunur bellekteki sayısal değerlerin uygun sırayla çıkışa aktarılması ve analoga dönüştürülmesiyle başarılır. Al maç bir fark sezici temeli üzerine kuruludur. Sezici sonrası alçak geçiren süzgeç çıkışı örneklenir ve bir karşılaştırıcı ile gönderilen simgeye karar verilir. ıı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a new modulation technique called“double phase-shift keying”(DSK) which shows resis tance to multipath frequency-selective fading is introduced, and theoretical and experimental results which prove its well-performance are given. A modem with a data rate of 900 Bit/s is implemented. Raised cosine shaping function is used for reducing out of band power and for matching to telephone channel. Transmitter is achieved by reading out the digital values stored in a read only memory in proper order, and by converting to analog form. Receiver is based on differential detection. Post-detection low-pass filter output is sampled and decisions for transmitted symbols are made using a comparator. in -