Medeni usul hukuku bakımından iş mahkemeleri ve iş mahkemelerindeyargılama usulü
Labour courts and procedure in labour proceedings from the perspective of civil procedure law
- Tez No: 1018397
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN TUNÇ YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iş mahkemelerinde uygulanan yargılama usulünün, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndan bağımsız ve farklı bir yargılama usulü getirip getirmediği incelenmiştir. 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nda yalnızca sınırlı bazı usul kurallarına yer verilmiş, genel anlamda ise Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapılmıştır. Ancak uygulamada maddi hukuka özgü“işçi lehine yorum”ilkesinin yargılama hukukuna yansıması ve bazı dava türleri için içtihatlarla özel usuller oluşturulması sebebiyle genel usul ilkelerinden ve yargılama usulünden sapıldığı gözlemlenmektedir. Bu bağlamda iş yargılamasında farklı bir yargılama usulü uygulanıp uygulanmadığı, mevzuat, içtihat ve öğretideki görüşler ışığında sistematik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether a distinct and independent procedural regime is applied in labor courts. Although the Law on Labor Courts No. 7036 includes certain procedural provisions, it predominantly refers to the Code of Civil Procedure as the general procedural framework. In practice, however, the extension of the“pro-employee interpretation”principle—originally limited to substantive law—into procedural law, as well as the development of specific procedural approaches through jurisprudence for certain types of cases, has led to deviations from general procedural norms. Within this context, the study systematically analyzes whether a unique procedural model exists in labor litigation, based on legislation, case law, and scholarly opinions.