A centralized multi modal deep learning for breast cancer diagnosis: A physics aware approach
Meme kanseri tanısı için merkezileştirilmiş çok modlu derin öğrenme: Fizik farkındalıklı bir yaklaşım
  1. Tez No: 1018416
  2. Yazar: HANEEN QUSAY MAWLOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olup, bu durum hastalığın mortalite oranlarını azaltmak amacıyla doğru, güvenilir ve bilgisayar destekli tanı sistemlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Tıbbi görüntüleme alanında derin öğrenme tekniklerinin kullanımı büyük bir potansiyel göstermiştir; ancak mevcut çalışmalar genellikle görüntüleme modalitelerini ayrı ayrı ele almış, bu da klinik ortamda sonuçların genellenebilirliğini ve yorumlanabilirliğini sınırlamıştır. Bu nedenle, bu tezin amacı, üç farklı görüntüleme modalitesini entegre eden ve benign ile malign sınıflandırmasını gerçekleştiren merkezi bir çok modlu derin öğrenme sistemi geliştirmektir. Bu çalışma kapsamında her bir görüntüleme modalitesi ve buna özgü ön işleme teknikleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Her görüntüleme modalitesi kendine özgü gürültü (örneğin ultrason görüntülerinde speckle gürültüsü) ve görüntü kalitesi problemlerine sahip olduğundan, ön işleme adımları da farklılık göstermektedir. Ultrason görüntülerinde, tümör kenarlarının keskinliğini korumak ve görselleştirmeyi iyileştirmek amacıyla yüksek gürültülü bölgelerde bilateral filtreleme uygulanmıştır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) için ise, tümörü en iyi temsil eden kesitin belirlenmesini sağlayan Anahtar Kesit Seçimi (Key Slice Extraction) yöntemi kullanılmış, ardından N4 bias alanı düzeltmesi ve Otsu eşikleme yöntemi uygulanarak homojen yoğunluklu görüntüler elde edilmiştir. Bu yaklaşım, 2 boyutlu evrişimsel sinir ağlarının (CNN) kullanılmasını mümkün kılarken, 3 boyutlu işleme yöntemlerine kıyasla hesaplama maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Mammografi görüntülerinde yüksek çözünürlük, meme kanseri tanısında önemli olan küçük kalsifikasyon desenlerinin tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mammografi ön işleme süreci, görüntü kalitesini korumaya odaklanmıştır. Özellik çıkarımını (Feature Extraction - FX) iyileştirmek ve sınıflandırma performansını artırmak amacıyla, ultrason ve mammografi görüntüleri için ResNet50 tabanlı transfer öğrenme yöntemi, MRI görüntüleri için ise DenseNet121 mimarisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen merkezi modelin ultrason için %92.50, MRI için %90.63 ve mammografi için %92.00 doğruluk oranlarına ulaştığını ve bu değerlerin temel evrişimsel modellerin performansını aştığını göstermektedir. Ayrıca, ROC-AUC değerlerinin 0.9831 ile 0.9892 arasında olması, modelin yüksek ayırt edicilik gücüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Modellerin yüksek duyarlılık değerleri, özellikle tarama uygulamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bulgular, fizik temelli ön işleme teknikleri ile desteklenen merkezi çok modlu derin öğrenme yaklaşımının, meme kanseri tanısında hem doğruluk hem de hesaplama verimliliği açısından önemli iyileştirmeler sağladığını göstermektedir. Bu tez çalışması temel olarak benign ve malign sınıflandırmasına odaklanmakla birlikte, bazı veri setlerinde normal örneklerin de analizi gerçekleştirilmiştir. Normal örneklerin dahil edilmesi, model performansının daha kapsamlı değerlendirilmesine katkı sağlamış ve sistemin genel sağlamlığını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the top causes of cancer deaths in women worldwide which has led to an increased need for accurate, reliable, and computer-aided diagnostic tools for this disease to reduce mortality rates. The use of deep learning techniques for medical imaging has shown great promise; however, studies have investigated modalities of imaging in isolation, restricting the generalizability and interpretation of results in a clinical setting. Therefore, the goal of this thesis is to provide a centralized multi-modal deep learning system that integrates the three modalities of imaging into a collaborative binary classification system (benign versus malignant) to help alleviate some of these constraints. The research was performed on each imaging modality and their respective preprocessing techniques. Each imaging modality has its own unique noise (speckle in ultrasound) and image quality issues; thus the preprocessing steps differ. Ultrasound imaging used a bilateral filtering process in areas of high noise to maintain tumor edge sharpness and allow for improved visualizations. Magnetic resonance imaging is accomplished through the use of a 2D slice-based approach with initial Key Slice Extraction that identifies the perfect representation of the tumor slice followed by N4 bias field correction and Otsu's thresholding to produce images of constant intensity. This will enable the use of 2D Convolutional Neural Networks and result in reduced computational costs in comparison to 3D processing. High image resolution in mammograms allows for the identification of small calcification patterns that aid in diagnosing breast cancer. Preprocessing for mammography is focused on preserving image quality so that the diagnosis can be made accurately. To enhance the quality of Feature Extraction (FX) and to improve the generalization performance of image classification, we used Transfer Learning with Residual Networks (ResNet50) for both ultrasound and mammography images, and DenseNet (DenseNet121) for MRI images. The results of our evaluation confirmed that the new centralized models produced accuracies greater than 92.50% for ultrasound, 90.63% for MRI, and 92.00% for mammography, all of which exceeded baseline convolutional models in accuracy. The models also exhibited high levels of discrimination with ROC-AUC values ranging from 0.9831-0.9892 and demonstrated high levels of sensitivity necessary for screening purposes. These results confirm that the use of physics-informed preprocessing with centralized multi-modal deep learning significantly increases the robustness of the diagnostic process as well as computational efficiency and consistency across modalities in breast cancer classification. This thesis will primarily focus on performing a binary classification (benign vs malignant) but also includes the analysis of normal samples in some of the datasets. The inclusion of normal cases contributed to the additional assessment/analysis of the framework and thus created a more complete evaluation of model performance by enhancing the robustness of the overall evaluation system.