Photogrammetry-based augmented and virtual reality applications in mining: A quarry case study
Madencilikte fotogrametri tabanlı artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları: Bir taş ocağı örneği
  1. Tez No: 1018423
  2. Yazar: ZAYYAD ABDUL MASANAWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN ERARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Madencilik mühendisleri ve eğitimciler, sektördeki öğrencileri ve madencileri eğitirken karmaşık 3 boyutlu yapıları göstermek için geleneksel olarak haritalardaki 2 boyutlu görüntülere güvenirler. Ancak, 3 boyutlu haritalar ve görüntüler platformlar arasında kolayca erişilebilir değildir. Kırdar ocağı örnek olay incelemesi olarak kullanılarak, dört farklı platformda dijital bir çerçeve geliştirilmiştir: Windows tabanlı (üçüncü şahıs kontrollü oyunlaştırma), Android mobil (joystick kontrollü navigasyon), Oculus Quest 3 ile sanal gerçeklik ve Vuforia motoru kullanılarak artırılmış gerçeklik (görüntü hedefleri ve zemin düzlemi). Metodoloji, verileri yakalamak için İHA tabanlı fotogrametri kullanır ve bu veriler daha sonra optimize edilmiş 3 boyutlu yapısal ağa işlenir. Sonuçlar, düşük fotometrik verilerden etkileşimli XR ortamlarına geçişin sağlam bir araç seti sağladığını göstermektedir. Hem mühendislik analizi hem de mesleki eğitim için, sistematik yaklaşım, madencilik operasyonlarının dijitalleştirilmesi için ölçeklenebilir bir teknolojik model sunarak, sürükleyici ve etkileşimli dijital ikizler aracılığıyla mekansal farkındalığı ve karar verme süreçlerini geliştirir.
Özet (Çeviri)
Mining engineers and educators traditionally rely on 2D images on maps to illustrate complex 3D structures in teaching and training students and miners in the industry. However, 3D maps and images are not readily available across platforms. Utilizing Kırdar quarry as a case study. Digital framework was developed across four distinct platforms. Windows based (Third person-controlled gamification), Android mobile (joystick control navigation), virtual reality via Oculus Quest 3 and augmented reality using Vuforia engine. (Image targets in and ground plane). The methodology employs UAV based photogrammetry to capture data which is then processed into optimized 3D structural mesh. The results demonstrate the transition from low photometric data to interactive XR environments provides a robust tool set. For both engineering analysis and occupational training, the systematic approach offers a scalable technological model for the digitalization of mining operations, enhancing spatial awareness and decision-making processes through immersive and interactive digital twins.