Venezuela coro dünya mıras alanının korunmasında tarıhı kentsel peyzaj yaklaşımı
The historic urban landscape approach to the conservation of the coro world heritage site in venezuela
  1. Tez No: 1018434
  2. Yazar: NISSRIN EL AYSAMI EL EYSSAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BÜKEN CANTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Venezuela'nın Falcón eyaletinde yer alan Coro kenti ve limanı La Vela, sömürge dönemi mimari mirasının ve kültürel etkileşimin önemli bir örneğini temsil etmektedir. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edilmeleri, tarihsel, mimari ve kültürel unsurların benzersiz bir bileşimiyle ortaya çıkan istisnai evrensel değerlerini teyit etmektedir. Geleneksel yapım teknikleri ve malzemeleriyle karakterize edilen özgün toprak mimarisi, Avrupa yapı yöntemlerinin yerel çevresel koşullara olağanüstü bir şekilde uyarlanmasını göstermektedir. Ayrıca, mimari bütünlük, yerli halklar ile Avrupalı yerleşimciler arasındaki kültürel etkileşimin önemli bir tarihsel dönemini örneklemekte ve her iki geleneği yansıtan kendine özgü bir mimari söz dağarcığı ortaya koymaktadır. Tanınmış önemine rağmen, bu kültürel peyzaj, korunmasını ve özgünlüğünü tehdit eden karmaşık bir dizi zorlukla karşı karşıyadır. Bu endişelerin başında, çevresel faktörler ve yetersiz bakım protokolleri nedeniyle ağırlaşan tarihi yapıların yapısal bozulması gelmektedir. Kontrolsüz kentleşmenin hızlı temposu, çağdaş gelişim baskılarının alanın tarihsel dokusuna giderek daha fazla müdahale etmesi nedeniyle bir diğer önemli tehdit oluşturmaktadır. Buna ek olarak, koruma politikalarının uygulanması kurumsal sınırlamalar ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle sekteye uğramış olup, iklim değişikliğinin artan etkileri alanın uzun vadeli korunması açısından yeni ve benzeri görülmemiş zorluklar ortaya koymaktadır. Bu araştırma, UNESCO tarafından 2011 yılında onaylanan kapsamlı bir metodoloji olan Tarihi Kentsel Peyzaj (Historic Urban Landscape – HUL) yaklaşımının uygulanması yoluyla bu çok yönlü zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. HUL yaklaşımı, kentsel mirasın daha bütüncül bir biçimde anlaşılmasını benimseyerek, miras yönetiminde geleneksel koruma paradigmalarının ötesine geçen bir paradigma değişimini temsil etmektedir. Bu yenilikçi çerçeve, kentsel çevrelerin dinamik doğasını ve uyarlanabilir yönetim stratejilerine duyulan ihtiyacı kabul ederek, somut ve somut olmayan miras unsurlarının korunmasını çağdaş sosyal, ekonomik ve çevresel boyutlarla bütünleştirmektedir. Titiz bir disiplinlerarası analiz yoluyla bu çalışma, alanın karşı karşıya olduğu zorluklar ve sunduğu fırsatlara ilişkin kapsamlı bir anlayış geliştirmek amacıyla çoklu metodolojik yaklaşımlar kullanmaktadır. Araştırma metodolojisi; teorik çerçevenin analizi, ayrıntılı alan durum değerlendirmeleri ve başarılı uluslararası örnek olayların karşılaştırmalı incelemelerini kapsamaktadır. Bu çok yönlü yaklaşım, Coro'nun özgül bağlamına uyarlanabilecek en iyi uygulamaların ve yenilikçi çözümlerin belirlenmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, CBS gibi ileri teknolojilerin entegrasyonuna özel bir vurgu yapılmakta olup, bu teknolojiler gelişmiş mekânsal analiz ve izleme olanakları sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, miras yönetiminde paydaş katılımının ve katılımcı yönetişimin kritik önemini vurgulamaktadır. Yerel toplulukların sürece dâhil edilmesi, özellikle sınırlı kurumsal kaynaklara sahip bağlamlarda, başarılı koruma stratejilerinin temel bir bileşeni olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışma, koruma gereklilikleri ile sürdürülebilir kentsel gelişim hedeflerini etkin bir biçimde dengeleyen kapsamlı politika çerçevelerinin geliştirilmesini savunmaktadır. Uzun vadede miras alanlarının sürdürülebilirliğinin, kültürel önemlerini korurken değişen sosyal ve ekonomik koşullara uyum sağlayabilme kapasitelerine bağlı olduğu kabul edilmektedir. Bu akademik çalışma, özellikle kaynak kısıtlamaları ve çevresel baskılarla karşı karşıya olan bölgelerde, kırılgan bağlamlarda Dünya Mirası korumasına ilişkin daha geniş akademik tartışmalara önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Coro için sürdürülebilir miras yönetimine yönelik ampirik temelli stratejiler ve pratik öneriler sunarak, bu araştırma miras uzmanları, politika yapıcılar ve kültürel miras alanlarının korunmasında görev alan paydaşlar için değerli içgörüler sağlamaktadır. Burada sunulan bulgular ve metodolojik yaklaşım, hızlı kentsel dönüşüm ve çevresel değişim çağında istisnai evrensel değerin korunmasına yönelik karmaşık zorlukların ele alınması açısından miras korumanın geleceği üzerinde önemli etkiler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The city of Coro and its port La Vela, situated within Venezuela's Falcón state, represent a remarkable testament to colonial architectural heritage and cultural synthesis. Their inscription on the UNESCO World Heritage List in 1993 acknowledges their exceptional universal value, which manifests through a unique combination of historical, architectural, and cultural elements. The site's distinctive earthen architecture, characterized by traditional construction techniques and materials, demonstrates an extraordinary adaptation of European building methods to local environmental conditions. Furthermore, the architectural ensemble exemplifies a significant historical period of cultural exchange between Indigenous peoples and European settlers, resulting in a distinctive architectural vocabulary that reflects both traditions. Despite its recognized significance, this cultural landscape faces a complex array of challenges that threaten its preservation and authenticity. Primary among these concerns is the structural deterioration of historical buildings, exacerbated by environmental factors and inadequate maintenance protocols. The rapid pace of uncontrolled urbanization presents another significant threat, as contemporary development pressures increasingly encroach upon the historical fabric of the site. Additionally, the implementation of conservation policies has been hampered by institutional limitations and resource constraints, while the escalating impacts of climate change pose new and unprecedented challenges to the site's long-term preservation. This research endeavors to address these multifaceted challenges through the application of the Historic Urban Landscape (HUL) approach, a comprehensive methodology endorsed by UNESCO in 2011. The HUL approach represents a paradigm shift in heritage management, moving beyond traditional preservation paradigms to embrace a more holistic understanding of urban heritage. This innovative framework integrates the conservation of both tangible and intangible heritage elements with contemporary social, economic, and environmental considerations, acknowledging the dynamic nature of urban environments and the need for adaptive management strategies. Through a rigorous interdisciplinary analysis, this study employs multiple methodological approaches to develop a comprehensive understanding of the site's challenges and opportunities. The research methodology encompasses theoretical framework analysis, detailed site condition assessments, and comparative studies of successful international case studies. This multi-faceted approach enables the identification of best practices and innovative solutions that can be adapted to Coro's specific context. Particular emphasis is placed on the integration of cutting-edge technologies, such as Geographic Information Systems (GIS), which facilitate sophisticated spatial analysis and monitoring capabilities. The findings of this research underscore the critical importance of stakeholder engagement and participatory governance in heritage management. Local community involvement emerges as a fundamental component of successful conservation strategies, particularly in the context of limited institutional resources. The study advocates for the development of comprehensive policy frameworks that effectively balance preservation imperatives with sustainable urban development objectives, recognizing that the long-term viability of heritage sites depends on their ability to adapt to changing social and economic conditions while maintaining their cultural significance. This scholarly investigation aims to make a substantial contribution to the broader academic discourse on World Heritage protection in vulnerable contexts, particularly in regions facing similar challenges of resource constraints and environmental pressures. By providing empirically-grounded strategies and practical recommendations for sustainable heritage management in Coro, this research offers valuable insights for heritage professionals, policy makers, and stakeholders involved in the preservation of cultural heritage sites worldwide. The findings and methodological approach presented here have significant implications for the future of heritage conservation, particularly in addressing the complex challenges of preserving outstanding universal value in an era of rapid urban transformation and environmental change.