Şerif Benekçi'nin romanlarında kültürümüzün unsurları
Our culturel elements in Şerif Benekçi's novels
- Tez No: 101844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yaşadığımız hayata dair çeşitli görüntüleri bizlere yansıtan roman türü, kültür araştırmaları için de önemli kaynaklardan biridir.“Şerif Benekçi'nin Romanlarında Kültürümüzün Unsurları”isimli bu çalışmamız, esas itibariyle yazarın Şimdi Ağlamak Vakti, Bir Şafak Yürüyüşü, Kumsalı Olmayan Ada, Kırlangıçlar Erken Göçtü ve Güvercin Geçidi romanlarının konuyla ilgili genel bir değerlendirmesinden ibarettir. Adı geçen romanlardaki dil, tarih, insan, aile, toplum, din tasavvuf, ahlâk ve ölüm gibi kültür öğeleri değişik açılardan incelenmiştir. Çalışmamızda Türk toplumunun bir buçuk asırdan beri yaşamakta olduğu medeniyet krizine ve kültür değişmesi/gelişmesi macerasına yönelik son elli yıla ait pek çok husus gün ışığına çıkarken; Türkiye'nin söz konusu dönemdeki iktisadî, idarî, içtimaî ve ideolojik bazı meseleleri de değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The kinds of novel which is one of the most important sourges for the culturel invesment, reflects about our living live sort of appearances. It is called our culturel elements in Şerif Benekçi's novels as a metter of fact the writer's novels as Şimdi Ağlamak Vakti, Bir Şafak Yürüyüşü, Kumsalı Olmayan Ada, Kırlangıçlar Erken Göçtü and Güvercin Geçidi are composed of connected with the subject of general appreciation. Aforementioned in this novels language, history, human beings, family, community, religion, mysticism, morals and death are examined in different ways. In our studies, Turkish community has been living crisis of civilisition and culturel chonging for one and a half centuries. While a lot of subjects belonging last fifty years was comming out, studied Turkey's econokic, administration social, ideologic in this priod.