İşletme yöneticilerinin zamanı kullanma biçimleri
The Way of using time by manager of management
  1. Tez No: 101845
  2. Yazar: RAMAZAN USTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
IV ÖZET İnsanlar varmayı istedikleri birtakım amaçlarını en iyi biçimde, örgütlenmiş faaliyetler yoluyla gerçekleştirebilmektedirler. Bu nedenle kurulan örgütlerin, geliştirdikleri örgütsel amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterebilmeleri için, kullanmaları gereken kaynaklar olacaktır. Örgütlerden var olan kaynakların en verimli bir biçimde değerlendirilmesinden sorumlu kişiler olan örgüt yöneticilerinin, başarılı olabilmeleri için verimli kullanmak zorunda olduğu ve diğer kaynaklardan farklı olan bir kaynağı daha vardır ki, o da zamandır. İşte bu çalışmada diğer kaynaklar gibi çoğaltma olanağı bulunmayan kıt ve değerli bir kaynak olan zaman kavramı ve zaman yönetiminin gereklilikleri üzerinde durulmuştur. Zaman ile ilgili kavramlar açıklanmış, zamamn analizi ve zaman yönetimi döngüsü anlatılmıştır. Zaman ortamlarına göre yönetici işleri ele alınmış ve zamanın yöneticiler tarafından kullanılma biçimi incelenmiştir. Daha sonra mevcut zaman kullanımının çalışma öncesi, çalışma anı ve değişik ortamlardaki durumu analiz edilmiş ve yöneticilerin zamanı etkili ve verimli kullanma yöntemleri anlatılmıştır. Uygulanan alan çalışması değerlendirilmiş, bu konuda elde edilen veriler doğrultusunda sonuçlar ifade edilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur. Zamandan daha değerli bir şey olmadığına göre, onu saymadan harcamak kadar onu yönetmek de önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki harcanan zaman değil ömürdür, ömür ise geçtiği an sonsuza dek kaybedilir. O halde sorun zamanı yönetmek değil, kendini zaman içerisinde yönetebilmektir. 114a VOKSEKOfiNETtM KURULU İTO» İISÎÜS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People can reach some of their aims with the help of organised activities in a best way. So, there will be sources that have to be used by the founded organisations to be active on organisational developed aims. There is one more source different from other sources and also it has to be in the best way by the organisation managers who are in charge of using the sources in the best manner; that's TIME. In this work, it has been mentioned about scarce and valuable source, time concept that is not reproducible like other sources, and necessities of time management. Time analysis, time management circle and time concepts are explained. Also, manager works according to time situation have been discussed and“ the way of using time by managers”has been studied. Then“ using present time before working, while working and in different situations”has been analysed and“ the way using time in an effective and productive manner ”has been explained. Applied survey has been evaluated, results have been expressed according to data about this subject and some suggestions have been given. There is nothing valuable than time, so it is important to run the time as well as spending it without counting. We must not forget that the thing we spend is not time, it is our life. Losing our life, we cannot get it forever. In that case, it is not important managing the time; the most important thing is managing it in itself.