Yaygın görülen bulaşıcı olmayan hastalıklarda bağırsak sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of gut health in common non-communicable diseases
  1. Tez No: 1018452
  2. Yazar: ŞİRİN ECE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÛBA KAYAN TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bulaşıcı olmayan hastalıklar, Dünya genelinde ölüm ve hastalık yükünün başlıca nedenleri arasında olup yaşam tarzı faktörleriyle yakından ilişkilidir. Bağırsak mikrobiyotası; beslenme, fiziksel aktivite ve hormonal mekanizmalar üzerinden, bu hastalıkların seyrinde önemli rol oynar. Özellikle östrojen metabolizması ile mikrobiyota arasındaki etkileşim, hormonal dengeyi ve kronik hastalıkların ilerleyişini etkilemektedir. Bu çalışmaya; yaygın görülen bulaşıcı olmayan hastalıkları olan bireylerin, bağırsak sağlığının mikrobiyata ile ilişkili yaşam tarzı faktörlerini analiz etmek ve idrarda östrojen atımı ile obezite gibi metabolik durumlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla; %69,4'ü kadın, %30,6'sı erkek olmak üzere 18-80 yaş arası 62 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, bağırsak sağlığı ve prebiyotik/probiyotik tüketimleri, besin tüketim sıklığı, Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) içeren bir anket uygulanmış olup, katılımcıların idrarda östrojen metabolit atımı enzim bağlı immünosorbent testi (ELİSA) ile ölçülmüştür. Bulgulara göre; yüksek vücut yağ yüzdesine sahip katılımcılarda konstipasyon (p=0,011) ve stresin bağırsakları etkileme (p=0,024) oranları anlamlı derecede yüksektir (p<0,05). Ayrıca, bu grubun İnsan Östrojeni (EST) değerleri, normal yağ yüzdesine sahip katılımcılara göre anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,028). Mikrobiyota farkındalığı ölçeğine ait puanlarının besin tüketim sıklıklarına göre; kefir (Z=4,082, p<0,001), peynir (Z=2,116, p=0,039) ve muz (Z=-2,938, p=0,005) gibi bazı besinlerin tüketim sıklıkları açısından gruplar arasında anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir (p<0,005). EST puan ortalamaları ile salamura zeytin (Z=-2,311, p=0,021) ve tarhana (Z=-2,359, p=0,018) tüketim sıklıkları açısından gruplar arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Sonuç olarak; bağırsak sağlığı ile ilişkili yaşam tarzı faktörlerinin ve beslenme alışkanlıklarının, özellikle vücut yağı ve östrojen metabolit düzeyleri üzerinden mikrobiyata ile güçlü bir etkileşim içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Noncommunicable diseases are among the leading causes of death and disease burden worldwide and are closely linked to lifestyle factors. The gut microbiota plays a crucial role in the course of these diseases through nutrition, physical activity, and hormonal mechanisms. The interaction between estrogen metabolism and the microbiota, in particular, affects hormonal balance and the progression of chronic diseases. This study aimed to analyze the microbiota-related lifestyle factors in gut health in individuals with common noncommunicable diseases and to examine the relationship between urinary estrogen excretion and metabolic conditions such as obesity. 62 individuals, 69,4% female and 30,6% male, aged 18-80 years, were included. Participants were administered a questionnaire including anthropometric measurements, dietary habits, gut health and prebiotic/probiotic consumption, food consumption frequency, the Microbiota Awareness Scale (MAS), and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Urinary estrogen metabolite excretion was measured using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). According to the findings, the rates of constipation (p=0,011) and stress affecting the intestines (p=0,024) were significantly higher in participants with a high body fat percentage (p<0,05). Additionally, this group had significantly lower Human Estrogen (EST) values than participants with a normal body fat percentage (p=0,028). According to the scores on the Microbiota Awareness Scale and food consumption frequencies, there were significant differences between the groups in terms of the consumption frequencies of some foods such as kefir (Z=4082, p<0,001), cheese (Z=2,116, p=0,039), and banana (Z=-2,938, p=0005) (p<0,005). A significant difference was found between the groups in terms of mean EST scores and the frequency of consumption of pickled olives (Z=-2,311, p=0,021) and tarhana (Z=-2,359, p=0,018) (p<0,05). In conclusion, lifestyle factors and dietary habits related to gut health were found to have a strong interaction with the microbiota, particularly through body fat and estrogen metabolite levels.