Kırklareli ili Vize orman alanlarında bazı çalımsı bitkilerde ve ağaçlarda bulunan akar (acarı) türlerinin belirlenmesi
Determination of mite (acari) species associated with some shrubs and trees in forest areas of Vize district, Kirklareli province
- Tez No: 1018454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2024 yılı Haziran–Eylül ayları arasında Vize orman alanlarındaki 13 farklı örnekleme noktasından toplam 211 bitki örneği toplanmıştır.İncelenen örneklerin 194'ünde (%92'sinde) akar varlığı saptanmıştır.Çalışma sonucunda Tetranychidae, Tenuipalpidae, Phytoseiidae, Acaridae, Tydeidae, Stigmaeidae, Cunaxidae, Tarsonemidae, Cheyletidae, Oribatidae ve Bdellidae familyalarına ait akar kayıtları elde edilmiştir. Fitofag türler içinde Tetranychus urticae Koch 291 birey ve 16 konukçu bitkide, Brevipalpus obovatus Donnadieu ise 182 birey ve 14 konukçu bitkide saptanarak en baskın türler olmuştur.Ayrıca Cenopalpus bakeri Dosse, Brevipalpus californicus Banks, Cenopalpus pulcher Canestrini ve Fanzago ve diğer bazı fitofag türler de farklı konukçularda tespit edilmiştir.Avcı akarlar bakımından Phytoseiidae familyası önemli bir doğal düşman grubunu temsil etmiş; özellikle Euseius finlandicus Oudemans, Neoseiulus californicus McGregor, Phytoseius finitimus Ribaga, Amblyseius andersoni Chant ve Kampimodromus aberrans Oudemans dikkat çeken türler arasında yer almıştır. Nötr grupta ise Tydeus californicus Banks ve Tyrophagus putrescentiae Schrank en sık gözlenen türler olarak belirlenmiştir. Konukçu bitkiler açısından alıç, böğürtlen, meşe, yabani armut, yabani fındık, kızılcık ve kuşburnu tür zenginliği ve birey yoğunluğu bakımından öne çıkmıştır.Elde edilen bulgular, Vize orman alanlarının akar faunası bakımından zengin bir çeşitlilik barındırdığını ve bazı konukçuların hem fitofag hem de avcı akarlar için önemli yaşam alanları sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, bölgedeki akar çeşitliliği ile konukçu bitki-akar ilişkilerinin anlaşılmasına ve gelecekteki araştırmalara temel veri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 211 plant samples were collected from 13 different sampling sites in the forest areas of Vize between June and September 2024.Mites were detected in 194 of the examined samples, corresponding to 92% of the total samples. As a result of the study, mite records belonging to the families Tetranychidae, Tenuipalpidae, Phytoseiidae, Acaridae, Tydeidae, Stigmaeidae, Cunaxidae, Tarsonemidae, Cheyletidae, Oribatidae, and Bdellidae were obtained. Among the phytophagous species, Tetranychus urticae Koch and Brevipalpus obovatus Donnadieu were dominant, with 291 individuals on 16 host plants and 182 individuals on 14 host plants, respectively. Other phytophagous species, including Cenopalpus bakeri Dosse, Brevipalpus californicus Banks, and Cenopalpus pulcher Canestrini ve Fanzago, were also detected. Among predatory mites, Phytoseiidae represented an important group of natural enemies, with Euseius finlandicus Oudemans, Neoseiulus californicus McGregor, Phytoseius finitimus Ribaga, Amblyseius andersoni Chant, and Kampimodromus aberrans Oudemans as notable species. Tydeus californicus Banks and Tyrophagus putrescentiae Schrank were the most frequent neutral species, while hawthorn, blackberry, oak, wild pear, hazelnut, cornelian cherry, and rosehip stood out among host plants.The findings indicate that the forest areas of Vize harbor a rich diversity of mite fauna and that some host plants provide important habitats for both phytophagous and predatory mites. This study provides baseline data for understanding mite diversity and host plant–mite relationships in the region and for future taxonomic, faunistic, and ecological studies.