Yoğun bakım hemşirelerinin basınç yarasını önleme, evreleme ve tanılamaya yönelik bilgi düzeyleri ile hemşirelik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between intensive care nurses' knowledge levels regarding pressure ulcer prevention, staging, and diagnosis and their attitudes toward the nursing profession
- Tez No: 1018459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Basınç yaraları, önlenebilir bir sağlık problemidir ve basınç yarasının önlenmesi ve tedavisinde hemşirelerin rolü oldukça fazladır. Hemşirelerin mesleki tutumları, hemşireliğin profesyonelleşmesi ve verilen hizmetin kaliteli olmasını sağlamaktadır. Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin basınç yarasını önleme, evreleme ve tanılamaya yönelik bilgi düzeyleri ile hemşirelik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan çalışma, bir şehir hastanesinin birinci, ikinci ve üçüncü düzey yetişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 180 hemşire ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Hemşire Bilgi Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi (MPBYBT) ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (HMYTÖ) kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hemşirelerin yaş ortalaması 28,24±4,73, %72,8'i kadın, %91,7'si lisans ve üzeri eğitim düzeyindedir. Hemşirelerin MPBYBT puan ortalaması %74,75; evreleme, yara tanılama ve önleme/risk değerlendirme alt boyut puan ortalamalarının sırasıyla %71,66; %74,29 ve %75,45 olarak bulunması, hemşirelerin basınç yarasına yönelik bilgi düzeylerinin yeterli olduğunu göstermiştir. HMYTÖ puan ortalaması 3,82 ± 0,42 olarak saptanmış olup hemşirelerin mesleki tutumları olumlu olarak bulunmuştur. Hemşirelerin basınç yarasını önleme, evreleme ve tanılamaya yönelik bilgi düzeyleri ile mesleki tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur (r = 0,048; p = 0,520; p >0,05). Bilgi düzeyleri arttıkça mesleki tutumlarının da artma eğiliminde olduğu ancak aralarında bir ilişki olmadığı görülmektedir. Farklı kurum ve örneklemlerde daha geniş kapsamlı çalışmaların yürütülmesi, ayrıca mesleki tutumları etkileyen değişkenlerin çok boyutlu modellerle incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers are a preventable health problem, and nurses play a significant role in their prevention and treatment. Nurses' professional attitudes ensure the professionalization of nursing and the quality of care provided. This study was conducted to determine the relationship between intensive care nurses' knowledge levels regarding pressure ulcer prevention, staging, and diagnosis, and their attitudes toward the nursing profession. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 180 nurses working in the first, second, and third-level adult intensive care units of a city hospital. The following data collection tools were used: the Nurse Knowledge Form, the Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test (MPPUKT), and the Attitude Scale Toward the Nursing Profession (ASTNP). Data were analyzed using the SPSS 22.0 statistical software. The mean age of the nurses was 28.24 ± 4.73; 72.8% were female, and 91.7% held a bachelor's degree or higher. The mean MPPUKT score for the nurses was 74.75%; the mean scores for the subscales of staging, wound diagnosis, and prevention/risk assessment were 71.66%, 74.29%, and 75.45%, respectively, indicating that the nurses' knowledge level regarding pressure ulcers was adequate. The average ASTNP score was determined to be 3.82 ± 0.42, and the nurses' professional attitudes were found to be positive. There was a significant relationship between the nurses' knowledge levels regarding pressure ulcer prevention, staging, and diagnosis and their professional attitudes.