İstanbul ili orman alanlarında zararlı, Pochazia shantungensis (Chou & Lu, 1977) (Hemiptera:Ricaniidae)'in moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Pochazia shantungensis (Chou & Lu, 1977) (Hemiptera: Ricaniidae), a pest in forest areas of Istanbul province
- Tez No: 1018495
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ilinde bulunan orman vejetasyonlarından tespit edilen Pochazia shantungensis (Chou ve Lu, 1977) (Hemiptera: Ricaniidae) örneklerinin çoklu gen bölgeleri temelli moleküler karakterizasyonu amaçlanmıştır. Pochazia, Ricaniidae içerisinde yer almaktadır. Bu familyada yer alan böcekler genellikle ormanlık alanlardan tarım arazilerine kadar geniş bir yelpazede yaşam alanına sahiptirler. Bu tür, orman ekositemlerinde ciddi sorunlara yol açan istilacı bir türdür. Bitki özsuyunu emerek zarara sebep olur ve bitkileri zayıflatırlar. P. shantungensis, belirli bir süre Ricania shantungensis olarak tanımlanmış ancak yapılan sistematik çalışmalar ile Pochazia cinsine transfer edilmiştir. P. shantungensis ilk olarak Çin'de tespit edilmiş olup sonrasında Avrupa ve Türkiye'ye de yayılmıştır. Ülkemizde ilk olarak İstanbul ilinin Avrupa yakasında kaydedilmiştir. Ricaniidae familyasında yer alan türlerin morfolojik tanımlamaları kriptik türlerin varlığı ve uzmanlık gerektirmesinden dolayı oldukça zordur. Bu çalışma ile ilk kez Türkiye' de İstanbul İlinde orman vejetasyonlarından tespit edilen ve morfolojik olarak P. shantungensis olarak tanımlanan bu istilacı türün mtDNA COI gen bölgesi kullanılarak moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Tez kapsamında, mtDNA COI gen bölgesi ile ITS2 gen bölgeleri hedef bölgeler olarak seçilmiş, ancak sadece COI gen bölgesi başarılı olarak çoğaltılmıştır. Yapılan COI dizi analizi sonrasında toplanan örneklerin moleküler olarak P. shantungensis olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aim to perform a multi-gene region–based molecular characterization of Pochazia shantungensis (Chou & Lu, 1977) (Hemiptera: Ricaniidae) specimens identified from forest vegetation in Istanbul Province (Türkiye). The genus Pochazia belongs to Ricaniidae. Insects within this family generally inhabit a wide range of environments, from forest to agricultural lands. This species is an invasive pest that causes serious problems in forest ecosystems. It damages plants by sucking sap and weakens them. P. shantungensis was previously described as Ricania shantungensis for a certain period, but subsequent systematic studies reassigned it to the genus Pochazia. It was first recorded in China and later spread to Europe and Türkiye. In Türkiye, it was first recorded on the European side of Istanbul. Morphological identification of species within the Ricaniidae family is quite difficult due to the presence of cryptic species and the requirement for specialized expertise. In this study, for the first time in Türkiye, molecular characterization of this invasive species-identified morphologically as P. shantungensis from forest vegetation in Istanbul-was conducted using the mtDNA COI gene region. Within the scope of the thesis, the mtDNA COI and ITS2 gene regions were selected as target regions; however, successful amplification was achieved only for the COI gene region. Following COI sequence analysis, the collected specimens were molecularly confirmed to be P. shantungensis.