IoT ve yapay zeka entegrasyonu ile akıllı binalarda karbon ayak izi azaltımı
Reducing carbon footprint in smart buildings through IoT and artificial intelligence integration
  1. Tez No: 1018494
  2. Yazar: İHSAN EREN DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Akıllı bina sistemlerinin enerji verimliliği, kullanıcı konforu ve çevresel sürdürülebilirlik açısından nasıl fayda sağladığını uygulamalı olarak test eden bir sistem geliştirilecektir. Tez, karbon ayak izini azaltmayı ve enerji verimliliğini artırmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, akıllı bina sistemleri sayesinde işletme maliyetlerinde azalma, kullanıcı konforunda artış ve binaların çevresel etkilerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Sistemlerin, bina izleme, enerji yönetimi ve iklimlendirme gibi temel bileşenlerden oluşması planlanmakta ve bu bileşenler aracılığıyla enerji tasarrufu ve operasyonel verimlilik sağlanacaktır. Sensörler, veri analizleri ve IoT teknolojilerinin kullanılacağı bu sistemin prototip uygulaması, üniversite binalarında enerji tüketimini optimize etmeye yönelik olacaktır.
Özet (Çeviri)
A system will be developed to practically test how smart building systems provide benefits in terms of energy efficiency, user comfort, and environmental sustainability. The thesis aims to reduce the carbon footprint and increase energy efficiency. Additionally, it seeks to reduce operational costs, enhance user comfort, and minimize the environmental impact of buildings through smart building systems. The systems are planned to consist of key components such as building monitoring, energy management, and climate control, through which energy savings and operational efficiency will be achieved. The prototype implementation of this system, which will utilize sensors, data analysis, and IoT technologies, will focus on optimizing energy consumption in university buildings.