Avrupa birliği yeşil mutabakat uyum süreci ve geçiş mekanizması: Bankacılık sektörü örneği
European union green deal adaptation strategy and transition mechanism: the case of banking industry
  1. Tez No: 1018537
  2. Yazar: ONUR BERAT KESLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim kriziyle mücadele kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından yürürlüğe konulan Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) ve“Fit for 55”paketi, yalnızca çevresel bir regülasyon çerçevesi değil; küresel ticaret standartlarını, tedarik zincirlerini ve finansal aracılık mekanizmalarını kökten yeniden dizayn eden teknolojik ve ekonomik bir dönüşüm paradigmasıdır. Bu çalışma, ekonomik ekosistemin omurgasını oluşturan bankacılık sektörünün, reel sektörün dekarbonizasyon sürecindeki asimetrik katalizör rolünü Çevre Mühendisliği ve Teknoloji Yönetimi perspektiflerinin kesişiminde bütüncül olarak incelemektedir. Araştırmada, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının (SKDM) Türkiye gibi AB ile yüksek ticari entegrasyona sahip ülkelerdeki karbon yoğun ihracatçı sektörler (çimento, demir-çelik vb.) üzerinde yaratacağı teknolojik dönüşüm ve maliyet baskısının, banka bilançolarında nasıl sistemik bir“geçiş riskine”(transition risk) ve nihayetinde kredi temerrüt riskine (NPL) dönüştüğü yeni bir kavramsal modelle ortaya konulmuştur. Ayrıca, bankacılık sektörünün“Kapsam 3”(finanse edilen emisyonlar) karbon ayak izi değerlendirmesi PCAF (Partnership for Carbon Accounting Financials) metodolojisi çerçevesinde analiz edilmiş olup, bankaların toplam çevresel etkilerinin %99'unu oluşturan bu portföyün yönetimi tartışılmıştır. Elde edilen bulgular; bankaların iklim risklerini finansal olarak doğru fiyatlayabilmesi, uluslararası sendikasyonlara erişebilmesi ve Taksonomiye uyumlu Yeşil Varlık Oranı (GAR) rekabetinde öne çıkabilmesi için Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) ve Çevresel Ürün Beyanı (EPD) gibi mühendislik temelli nicel verilere dayalı kurumsal raporlama standartlarını (TSRS uyumlu) iş modellerine entegre etmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The European Green Deal (EGD) and the“Fit for 55”package, enacted by the European Union (EU) to combat the global climate crisis, constitute not merely a framework of environmental regulations but a profound technological and economic transformation paradigm that fundamentally redesigns global trade standards, supply chains, and financial intermediation mechanisms. This study comprehensively examines the asymmetric catalyst role of the banking sector—the backbone of the economic ecosystem—in the decarbonization process of the real sector, standing at the intersection of Environmental Engineering and Technology Management perspectives. The research introduces a novel conceptual model to demonstrate how the technological transformation and cost pressure exerted by the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) on carbon-intensive exporting sectors (such as cement and steel) in countries with high trade integration with the EU, like Türkiye, translates into systemic“transition risks”and ultimately non-performing loans (NPLs) on bank balance sheets. Furthermore, the banking sector's carbon footprint assessment regarding“Scope 3”(financed emissions) is analyzed within the framework of the PCAF (Partnership for Carbon Accounting Financials) methodology, discussing the management of this portfolio which constitutes 99% of banks' total environmental impact. The findings indicate that in order for banks to accurately price climate risks financially, access international syndications, and gain a competitive edge in the Taxonomy-aligned Green Asset Ratio (GAR), they must integrate corporate reporting standards (compliant with TSRS) based on engineering-driven quantitative data, such as Life Cycle Assessment (LCA) and Environmental Product Declarations (EPD), into their business models.