Türkiye'de ihracatta katma değer vergisi istisna ve iade uygulamaları sorun ve çözüm önerileri
- Tez No: 101856
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
11 ÖZET Tüm ülkeler dış ticarette ihracatının ithalatından fazla olmasını, dış ticaret fazlası vermeyi ister. Dış ticaret fazlası vermek için ise hemen hemen tüm ülkeler ihracatlarını teşvik etmek, ithalatlarını ise mümkün olduğunca azaltmayı hedefler. Bunu sağlamak için uygun yasalar çıkarırlar. Ülkemizde durum aleyhimize olup, ihracatımız ithalatımızın ancak % 50 - 55'lerini karşılayabilmektedir. Bunun sonucunda da dış borçlarımız oldukça çoğalmış, ekonomimiz iç açıcı olmayan noktalara gelmiştir. İhracatımızın arttırılması için, bir takım teşviklerin başında ihraç edilen mallara veya hizmetlere satışlarında KDV uygulanmayıp, o malların veya hizmetin oluşumunu sağlamak için yüklenilen KDV'nin ihracatçıya geri ödenmesidir. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Genel esaslar başlığını taşıyan birinci bölümde, konu ile ilgili kanun maddeleri, ihracatta KDV'nin geçmişi ve bugünü, ihracattan amaçlanan, ihracatın ne olduğu, ihracatçının kim olduğu, ihracat tesliminin şartları ve Türkiye'nin dış ticaretinden söz edilmiştir. İkinci bölümde; ihracat türlerinden, ihracatta KDV istisnası uygulamasından, mal ve hizmet ihracatında KDV ihraç istisnasından, Türkiye'de ikamet etmeyen yolculara yapılan teslimlerde KDV istisnasından ve ihraç kaydıyla teslimlerde tecil- terkin uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; ihracat istisnasından doğan KDV iade ve mahsup işlemleri yer almıştır. mnâmmmm naffii
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT All countries wish to have an excess of export over import in foreign trade. Furthermore, they would like to have an excess of foreign trade. Almost all countnes aim to encourage their export and decrease their import as far as possible in order to have an excess of foreign trade. They make laws to provide it. The situation is against our country. Our export covers % 50 or 55 of our import. So our foreign debt has increased and our economy has faced unpleasant facts. VAT should not be brought into application in exports and services to increase our export. It should be repayed to exporters so as to provide them. My thesis consists of there chapters. İn the first chapter titled general principles the articles of the law, the history of VAT in export, the outline of export, the description of exporters, the stipulations of export submission and the foreign trade of Turkey have been taken into considerattion. In the second chapter the kinds of export, the application of VAT exception in export, VAT export exception in exporting goods and services, VAT exception made for the delivery to the travellers who do not reside in Turkey, the applications of cancellation and post ponement in the delivery with export registration have been examined. In the third chapter the procedures of VAT return and elimination stemmed from export exception have been examined.