Türkiye'de KDV iadesinde ihracat istisnasının tanımı işleyişi ve uygulamaları
Description of export refund exceptions at KDV in Turkey, operation and applications
  1. Tez No: 537950
  2. Yazar: IŞIL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'de KDV iade sisteminin işleyişi hakkında bilgi vermek,KDV iadesinde istisnalara değinmek ve ihracatta KDV iade sisteminin işleyişi hakkında bilgi aktarmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın giriş bölümünde KDV kavramı tanıtılmış, ihracatta KDV kavramı ifade edilmiş ve bu tez çalışmasının bölümleri ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde KDV iade sistemi ve KDV iadesinde istisnalara değinilmiştir. Araştırmanın ikinci ve son bölümünde ise ihracatta KDV iade şartları ve iade istisnaları detaylı bir şekilde ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda aktarılmıştır. Çalışmada ihracatta KDV iade sisteminin işleyişi hakkındaki bilgiler TC kanun ve yasalarında belirtilen ifadelere yönelik aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is to provide information about the functioning of the KDV refund system in Turkey, it is intended to convey information about the functioning of the KDV refund to address expections and export KDV refund system. The concept of VAT was introduced in the introduction part of the study, the concept of VAT in Exports was expressed and the information about the parts of this thesis work was given. The first part of the study refers to the VAT return system and the exception to the VAT return. In the second and last part of the study, VAT refund conditions and return exceptions are exported in detail in accordance with relevant laws and regulations. Information on the functioning of the VAT recycling system in exports during the work TC for expressions stated in law and law.