Çocuk ve ergenlerde istirahat ve efor sonrasında miyokard fonksiyonlarının doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of myocardial functions at rest and after exercise in children and adolescents using tissue doppler echocardiography
  1. Tez No: 1018574
  2. Yazar: ECE AYŞENUR ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ İSAL TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı çocuk ve ergenlerde istirahat ve efor sonrası dönemde sol ve sağ ventrikül (RV) miyokard fonksiyonlarını doku doppler görüntüleme (TDI) yöntemi ile değerlendirmek, egzersize bağlı değişen miyokard rezervini nicel olarak ortaya koymak ve konvansiyonel ekokardiyografi (EKO) ile saptanamayan miyokard rezervinin belirlenmesine katkı sağlamaktır. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran, 8–18 yaş aralığında 35 sağlıklı çocuk ve ergen dahil edildi (20 kız, 15 erkek; ortalama yaş 12,80±2,70 yıl). Tüm olgulara istirahat ve koşu bandı egzersiz testi (modifiye Bruce protokolü) sonrası TDI ve konvansiyonel EKO uygulandı. Mitral ve triküspit anüler düzeyden S', E', A' hızları, izovolümetrik kontraksiyon zamanı (IVCT), izovolümetrik relaksasyon zamanı (IVRT), ejeksiyon zamanı (ET) ve miyokardiyal performans indeksi (MPI) ölçüldü. Konvansiyonel parametrelerden ejeksiyon fraksiyonu (EF), fraksiyonel kısalma (FS) ve triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE) kaydedildi. İstirahat ve egzersiz sonrası değerler arasındaki fark delta (Δ) değeri olarak hesaplandı. Doğum şekli, ailede kardiyak öykü, vücut kitle indeksi (VKİ), semptom, fizik muayene bulguları ve elektrokardiyografik parametrelere göre alt grup karşılaştırmaları yapıldı. Egzersiz sonrası TAPSE, RV ve LV TDI hızları (S',E',A') ile EF ve FS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmadı (tümü için p>0,05). Buna karşın RV IVCT (p=0,024), RV IVRT (p=0,002) ve sol ventrikül (LV) ET (p=0,018) egzersiz sonrası anlamlı düzeyde azalırken RV MPI (p=0,038) belirgin olarak düştü. Doğum şekline göre karşılaştırmada, sezaryen (C/S) grubunda Δ TAPSE normal spontan vajinal doğum (NSVD) grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p=0,036). LV TDI parametrelerinde de doğum şekline bağlı anlamlı farklılıklar izlendi: Δ LV E' (p=0,033), Δ LV S' (p=0,045) ve Δ LV E/E' (p=0,026) değerleri gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi. Ailede kardiyak öykü varlığına göre hiçbir parametrede anlamlı fark saptanmadı (tümü için p>0,05). VKİ ile Δ RV MPI arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon belirlendi (r=0,415; p=0,013). PR intervali ile Δ RV S' arasında pozitif (r=0,341; p=0,045), QTc ile Δ RV S' arasında ise negatif yönde anlamlı korelasyon saptandı (r=-0,335; p=0,049). Sağlıklı çocuk ve ergenlerde akut egzersiz yükü, TAPSE ve TDI hızlarını belirgin düzeyde değiştirmeksizin RV MPI ve zaman indekslerinde iyileşmeye yol açmaktadır. Bu bulgular, TDI tabanlı bileşik indekslerin konvansiyonel EKO parametrelerine kıyasla egzersizle ortaya çıkan miyokard rezervini daha duyarlı biçimde yansıttığını düşündürmektedir. Doğum şeklinin ve VKİ'nin bazı TDI parametreleri üzerinde anlamlı etkisi olması, bu faktörlerin spor öncesi kardiyolojik değerlendirmede dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate left and right ventricular (RV) myocardial function at rest and in the post exercise period in healthy children and adolescents using tissue Doppler imaging (TDI), to quantitatively demonstrate exercise induced changes in myocardial reserve, and to contribute to the assessment of myocardial reserve that cannot be detected by conventional echocardiography. A total of 35 healthy children and adolescents aged 8–18 years (20 girls, 15 boys; mean age 12.80±2.70 years) who were admitted to the Pediatric Cardiology Clinic of Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine were included in the study. All subjects underwent both TDI and conventional ECHO at rest and after a treadmill exercise test using the modified Bruce protocol. Myocardial velocities S', E', A' and time intervals isovolumic contraction time (IVCT), isovolumic relaxation time (IVRT), ejection time (ET), and myocardial performance index (MPI) were measured at the mitral and tricuspid annular levels, while conventional parameters including ejection fraction (EF), fractional shortening (FS), and tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) were recorded. The differences between rest and post exercise values were calculated as (Δ) values, and subgroup analyses were performed according to mode of delivery, family history of cardiac disease, body mass index (BMI), symptoms, physical examination findings, and electrocardiographic parameters. After exercise, no statistically significant changes were observed in TAPSE, RV and LV TDI velocities (E', A', S'), EF, or FS (all p>0.05). In contrast, RV IVCT (p=0.024), RV IVRT (p=0.002), and LV ET (p=0.018) significantly decreased after exercise, while RV MPI showed a marked reduction (p=0.038). In comparisons based on mode of delivery, Δ TAPSE was significantly higher in the cesarean section (C/S) group than in the normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) group (p=0.036). LV TDI parameters also differed significantly according to mode of delivery: Δ LV E' (p=0.033), Δ LV S' (p=0.045), and Δ LV E/E' (p=0.026) were significantly different between groups. No significant differences were detected in any parameter with respect to the presence of a positive family history of cardiac disease (all p>0.05). There was a significant positive correlation between BMI and Δ RV MPI (r=0.415; p=0.013). A positive correlation was observed between PR interval and Δ RV S' (r=0.341; p=0.045), whereas QTc interval was negatively correlated with Δ RV S' (r=-0.335; p=0.049). In healthy children and adolescents, acute exercise load improves RV MPI and time intervals without causing marked changes in TAPSE or TDI velocities. These findings suggest that TDI based composite indices may reflect exercise induced myocardial reserve more sensitively than conventional ECHO parameters. The significant influence of mode of delivery and BMI on certain TDI parameters indicates that these factors should be taken into account during pre participation cardiovascular screening in pediatric athletes.