Challenges and successes in refugee integration: A systematic review of Germany, Sweden, and the United Kingdom
Mülteci entegrasyonundaki zorluklar ve başarılar: Almanya, İsveç ve Birleşik Krallık üzerine sistematik bir inceleme
- Tez No: 1018573
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİLİBOLATLAZ BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Political Science, Social Work, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez, 2013–2024 yılları arasında Almanya, İsveç ve Birleşik Krallık'ta mültecilerin topluma nasıl entegre olduklarını incelemektedir. Çalışma, Ager ve Strang'ın (2008) entegrasyon alan modeli ile Esping-Andersen'in (1990) refah rejimi tipolojisini rehber çerçeve olarak benimseyen pragmatist bir araştırma felsefesine dayanmakta ve birden fazla akademik araştırma ile politika değerlendirmesinden elde edilen kanıtları bir araya getirmektedir. Derleme dört temel alana odaklanmaktadır: iş gücü piyasasına katılım, eğitim, barınma ve sosyal uyum. Bunların yanı sıra, tüm alanlarda entegrasyon sonuçlarını şekillendiren dil öğrenimi, yasal statü ve sağlık gibi faktörler de ele alınmaktadır. Bulgular, ülkeler arasında karmaşık bir tablo ortaya koymaktadır. Almanya'da mesleki eğitim programları ve güçlü kurumsal destek sayesinde ilerleme istikrarlı bir şekilde sürmektedir; ancak kadınlar ve diplomaları tanınmayan mülteciler hâlâ önemli engellerle karşılaşmaktadır. İsveç'in yerel yönetimlere dayalı sistemi erken dil ve vatandaşlık eğitimine olanak tanımakta, istihdama yönelik“hızlı geçiş”programları sunmaktadır; buna rağmen sosyal ve bölgesel eşitsizlikler devam etmektedir. Birleşik Krallık'ta ise süreç daha parçalıdır. Yerel belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına büyük ölçüde bağımlı olan sistemde bazı uygulamalar olumlu sonuçlar verse de barınma, eğitim ve uzun vadeli istikrar alanlarında ciddi boşluklar sürmektedir. Bu tez, mülteci entegrasyonunda hangi uygulamaların etkili olduğunu ve hangilerinin sınırlı kaldığını karşılaştırmalı biçimde ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca şeffaf ve yinelenebilir bir araştırma süreci sunmakta, pratik bulguları haklar, aidiyet ve toplumsal katılım gibi daha geniş sorularla ilişkilendirmektedir. Genel olarak sonuçlar, başarılı entegrasyonun yalnızca refah sistemine ve istihdama erişimle değil, aynı zamanda kapsayıcı tutumlar, güvenli barınma ve devlet-toplum iş birliğiyle mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how refugees integrate into society in Germany, Sweden, and the United Kingdom between 2013 and 2024. It uses a systematic review approach grounded in a pragmatist research philosophy, guided by Ager and Strang's (2008) integration domain model and Esping-Andersen's (1990) welfare regime typology, combining evidence from multiple academic studies and policy evaluations. The review focuses on four key areas: labour market participation, education, housing, and social cohesion, while also considering factors such as language learning, legal status, and health, which shape integration outcomes across all domains. The findings reveal a complex picture. In Germany, progress has been steady thanks to vocational training programs and strong institutional support, although women and those with unrecognised qualifications still face obstacles. Sweden's decentralised system offers early language and civic orientation and innovative fast-track pathways into employment, but social and regional inequalities remain. The United Kingdom shows a more fragmented pattern, relying heavily on local councils and voluntary organisations; while some initiatives are promising, gaps in housing, education, and long-term stability persist. The thesis contributes by providing a clear cross-national synthesis of what works and what does not in refugee integration. It also demonstrates a transparent and replicable research process and connects practical findings to broader questions of rights, belonging, and social inclusion. Overall, the results suggest that successful integration depends not only on access to welfare and employment but also on inclusive attitudes, stable housing, and coordinated engagement between state and society.